Palice za eging

Oprema, vabe, tehnika lova
User avatar
zmešan
Posts: 1866
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Palice za eging

Post by zmešan »

Kaj pa fali dtd.Proizvajalec je ziher kdo drug.
Don't drink water,because fish fuck in it.
spidx
Posts: 233
Joined: 27 Jan 2014, 10:13
Location: Ljubljana

Re: Palice za eging

Post by spidx »

Cisto nic, malo sem se hecal (yamashita fan)... 😂
Prav zanima me, kako se obnasa za vodo. 🤔
User avatar
zmešan
Posts: 1866
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Palice za eging

Post by zmešan »

No saj sem tudi sam yamašta fen a vseeno ni videti napačna.
Don't drink water,because fish fuck in it.
brezo
Posts: 462
Joined: 21 Sep 2015, 12:30
Location: Nova Gorica

Re: Palice za eging

Post by brezo »

Nevem ce sem že bral kje od tega, pa bom kar vprašal. Je kdo obcutil razliko pri ugrizu kalamara z mehkejso ali trso palico? Ker meni se zdi, da moj je kol dokaj neobcutljiv za prijeme. (Al sm samo jst lešnik?)
MadIggy
Posts: 2
Joined: 29 Oct 2017, 17:46

Re: Palice za eging

Post by MadIggy »

Se občuti, eging palice imajo bistveno mehkejšo špico. Boš pa verjetno potreboval precej časa, da dobiš taprav občutek.
spidx
Posts: 233
Joined: 27 Jan 2014, 10:13
Location: Ljubljana

Re: Palice za eging

Post by spidx »

Kadar kalmar prime agresivno, je vseeno, kaksno palico uporabljas, zato bo takrat usak ujel lignja. Tezava nastane v ostalih, recimo 60-70% prijemov, kjer z dobro eging opremo in veliko prakse, zaznas tudi tiste “mikro” prijeme.
Ce imas eging palico, je ze v osnovi mehka, da poenostavim, eging kol ne obstaja. 😁
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1293
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Palice za eging

Post by albacore »

Obstajajo trše eging palice kakor tudi bolj mehke palice. Sam ugotoviš katera ti bolj paše. Z eno, ki ima špico kakor bolentino palica boš bolj slabo metal egi velikosti 3.0 - 4.0. Kot je spidx napisal, ko potegne ni problem opazi vsak. Je pa res, da je to sedaj samo v nekje 10-20% slučaja ( 45 let nazaj je to bilo v 100% slučajih ). Sedaj se večinoma samo nežno prime za egi in ti v bistvu moraš zaznat upor na palici ali pa ti odpusti vrvico in takrat oibvezno kontra. Moraš obvladat vsak tip egija in probat kako deluje, ko imaš napeto vrvico brez toka ali v toku kako se ti obnaša palica. Ko boš to obvladal potem boš občutil tudi te male lignje, ki niso večji od egija. Vaja,vaja in vaja ter občutek-filing .... podobno kakor jadralec občuti spremembe smeri vetra na morju. Tu se pa razlikujemo. Nekateri tega občutka nimajo in ga ne bodo nikoli imeli zato bodo lignja ujeli večinoma, ko potegne ali po naključju. Druga stvar je tehnika eginga, ki je šla naprej. Sedaj egi potuje navzdol pod kotom, včasih smo pa pušče poizkušali čim bolj izbalansirat, da tone zelo počasi horizontalno ter smo izvajali dolge potege s pavzo in sledili najlonu, ki je bil v paraboli , da se sunkovito napne in nismo izvajali kontre ter se nam je ligenj velikokrat snel ali pa tik pred obalo izpustil puščo ( ponavadi Argon, konec repa iglice, Sardon .... ).
.......... LP
Image
Aky
Posts: 41
Joined: 17 Nov 2017, 14:18

Re: Palice za eging

Post by Aky »

Egi palice so mehke, ja. Računaj, da ima egi velikosti 3.0 težo okoli 15g. Dalo bi se tudi s kakšno UL spinerco, s čim močnejšim pa prijema ne boš čutil, razen ko se obesi na egi.

Sam imam Major Craft Solparo 2.5-3.5, gor nataknjeno Daiwo BG2000 in se mi zdi odlična kombinacija za ta denar. Egije preferiram 3.0.

Dajmo še kakšno rečt okoli tehnike. Jaz imam špico nad vodo, cuknem 1x ali 2x, potem pa čisto počasi navijam, tako da je zmeraj stik med palico in egijem. nekateri samo navijajo, kar se mi zdi škoda, ker ne uporabijo kroglic (ropotuljice) v samem egiju. Sem pa videl tudi cukanje po vertikali, potem pa čakanje, da egi potone. Jaz v tem primeru ne čutim nežnega griza lignja. Aja. Lovim iz obale. Istra.

Meni se moja tehnika zaenkrat obnese. Letos že par kil lignjev in neskončno sip, ki jih spuščam nazaj, saj jih imam že poln predal zamrzovalnika. :)

Kakšne so vaše izkušnje?

A.
brezo
Posts: 462
Joined: 21 Sep 2015, 12:30
Location: Nova Gorica

Re: Palice za eging

Post by brezo »

@spidx - Moja namenska palica za lignje je na tršem koncu in se mi zdi da imam ravno zaradi tega probleme z zaznavo prijema. Namreč, z njo lahko mečem tudi 30gramske jige, če se mi prou zahoče.


Imam daiwa crosscast 862mh squid game.

In vem da ima Blisk isto in mu je top, meni pa nevem če glih najbol ustreza. Mogoče mi bo mehkejša boljša?
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1293
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Palice za eging

Post by albacore »

brezo wrote: 13 Nov 2019, 11:45 @spidx - Moja namenska palica za lignje je na tršem koncu in se mi zdi da imam ravno zaradi tega probleme z zaznavo prijema. Namreč, z njo lahko mečem tudi 30gramske jige, če se mi prou zahoče.


Imam daiwa crosscast 862mh squid game.

In vem da ima Blisk isto in mu je top, meni pa nevem če glih najbol ustreza. Mogoče mi bo mehkejša boljša?
Potepuh ti prodaja odlično palico, ki je nekoliko mehkejša od tvoje ( nekoč moja rezervna - v kolikor bi zlomil mojo Breaden bi jo ponovno kupil ) ...... viewtopic.php?f=16&t=1580 ,

če pa hočeš še bolj mehko pa je DTD Calamari hunter ( se še nekoliko bolj zvija od ročaja kakor Potepuhova )
.......... LP
Image
Post Reply