Oprema za panuliranje

Lov Zubatca, Gofa, Brancina in drugih predatorjev z panulo...
User avatar
ponco
Posts: 40
Joined: 11 Jan 2019, 22:50

Re: Oprema za panuliranje

Post by ponco »

Sem našel ta video, ki razloži velikosti Daiwe BG https://youtu.be/Qenbb2jkrzg.

lp
Pončo
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Oprema za panuliranje

Post by CBB »

Fantje moji dragi... za panulo je 4000 premalo. In razglabljat o multičih takšnih in drugačnih je brez veze, razen če imate v mislih ribe, ki jih ne smete lovit.
Zgledujte se po guruju panule na tem forumu - Funtu. Torej, okuma eclipz palica in daiwa bg mislim da 8000. Če kdo trdi, da to ni OK pol očitno nima pojma:) Mislim, da mu še nobena riba ni ušla zaradi podhranjene opreme :bwahaha:
Seveda, če govorim o težki panuli s čuvarjem okol pol kile:) za slamico vlečt za sabo za ušate je pa 4000 dovolj:)
User avatar
ponco
Posts: 40
Joined: 11 Jan 2019, 22:50

Re: Oprema za panuliranje

Post by ponco »

Sam uporabljam BG5000 SW, ki je po velikosti približno tako velika, kot BG Magsealed 4500 v gornjem videu. Daiwa BG 8000 je pošast s težo 850 g, ki ima nosilnost 33 lbs. To pa je v Lijepi njihovi preveč za ribolov z rekreativno karto. In če se nekdo izgovarja, da ima pač vrvico manjše nosilnosti kot 30 lbs, potem predimenzionirane role verjetno ne rabi. In seveda, vsi ne drilamo 23 kg gofov ...
robinjo
Posts: 172
Joined: 08 Mar 2018, 11:35

Re: Oprema za panuliranje

Post by robinjo »

CBB wrote: 04 Apr 2020, 09:22 Fantje moji dragi... za panulo je 4000 premalo. In razglabljat o multičih takšnih in drugačnih je brez veze, razen če imate v mislih ribe, ki jih ne smete lovit.
Zgledujte se po guruju panule na tem forumu - Funtu. Torej, okuma eclipz palica in daiwa bg mislim da 8000. Če kdo trdi, da to ni OK pol očitno nima pojma:) Mislim, da mu še nobena riba ni ušla zaradi podhranjene opreme :bwahaha:
Seveda, če govorim o težki panuli s čuvarjem okol pol kile:) za slamico vlečt za sabo za ušate je pa 4000 dovolj:)
Brez zamere ampak ena stvar mi ni najbolj jasna pri tem razmisljanju. Clovek gre na ribolov v tem primeru panula. Recimo da imas 50 ribolovnih izhodov na ribolovno sezono. Nekateri imamo to sreco da zivimo ob morju in ni vsa velika roba prisotna skozi celo leto ob obali, sploh slovenski. Torej ali realno izberem palico (pa prav tako uporabljam okumo eclipz 50-100) in rolo penn velikosti 5500 kar je rang recimo shimano 6000. V teh izhodih je 99% lovine brancini,strelke 1-5kg. Ce predimenzioniras opremo je to nesmiselno iz mojega vidika. Ne morejo si pa vsi privosciti za vsako ribo svoj komplet, tako da se mi zdi neka sredina vedno zmeraj najboljsa resitev. In ce je recimo skols zdrilal "iz obale" lico od 18kg s shimano twinpower 5000 in palico do 100g ne vidim razloga zakaj nrbi mogel s podobno opremo zdrilat ribe iz barke kjer je dejansko "olajsano" zdrilat ribo. Pa tudi v tem da se kaksna riba zgubi je nek car, nekaj kar te zene dalje, da se trudis jo naslednjic sprt najt. In tudi ta logika multicev ni najbolj na mestu. dejansko je ena daiwa bg 8000 mocnejsa bolj zverinska rola s katero lovijo v dolocenih morjih tune,lampuge,mecarice,wahooje,barakude ni da ni in to govorimo o ribah 30-50kg... Medtem ko z nekim bolj light multicem lahko poslovis hitro od teh rib...
Janiii
Posts: 9
Joined: 01 Sep 2018, 21:44

Re: Oprema za panuliranje

Post by Janiii »

CBB torej si mnenja, da bi bila Daiwa BG 4500/5000 premala za lahko /srednje teško panulo?
User avatar
Ramalak
Posts: 110
Joined: 05 Mar 2017, 23:34
Location: Solkan

Re: Oprema za panuliranje

Post by Ramalak »

Največkrat na panulo lovim kalamare in priznam da mi je z multirolo lažje privleči ulov k sebi kot pa ko sem uporabljal klasičen mlinček, zato smatram da je tudi za ostalo ribo tako.
Verjetno nas je pa kar nekaj takih ki 5+ še čakamo in bomo še čakali (upam da ne dolgo). Do takrat ti pa tudi posodim enkrat moj komplet da ga primerjaš s kakšnim drugim, potem se pa sam odloči, kar ti bolj ustreza.
Nimamo vsi enakih želja, pogojev, financ...
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Oprema za panuliranje

Post by CBB »

robinjo wrote: 04 Apr 2020, 12:46
CBB wrote: 04 Apr 2020, 09:22 Fantje moji dragi... za panulo je 4000 premalo. In razglabljat o multičih takšnih in drugačnih je brez veze, razen če imate v mislih ribe, ki jih ne smete lovit.
Zgledujte se po guruju panule na tem forumu - Funtu. Torej, okuma eclipz palica in daiwa bg mislim da 8000. Če kdo trdi, da to ni OK pol očitno nima pojma:) Mislim, da mu še nobena riba ni ušla zaradi podhranjene opreme :bwahaha:
Seveda, če govorim o težki panuli s čuvarjem okol pol kile:) za slamico vlečt za sabo za ušate je pa 4000 dovolj:)
Brez zamere ampak ena stvar mi ni najbolj jasna pri tem razmisljanju. Clovek gre na ribolov v tem primeru panula. Recimo da imas 50 ribolovnih izhodov na ribolovno sezono. Nekateri imamo to sreco da zivimo ob morju in ni vsa velika roba prisotna skozi celo leto ob obali, sploh slovenski. Torej ali realno izberem palico (pa prav tako uporabljam okumo eclipz 50-100) in rolo penn velikosti 5500 kar je rang recimo shimano 6000. V teh izhodih je 99% lovine brancini,strelke 1-5kg. Ce predimenzioniras opremo je to nesmiselno iz mojega vidika. Ne morejo si pa vsi privosciti za vsako ribo svoj komplet, tako da se mi zdi neka sredina vedno zmeraj najboljsa resitev. In ce je recimo skols zdrilal "iz obale" lico od 18kg s shimano twinpower 5000 in palico do 100g ne vidim razloga zakaj nrbi mogel s podobno opremo zdrilat ribe iz barke kjer je dejansko "olajsano" zdrilat ribo. Pa tudi v tem da se kaksna riba zgubi je nek car, nekaj kar te zene dalje, da se trudis jo naslednjic sprt najt. In tudi ta logika multicev ni najbolj na mestu. dejansko je ena daiwa bg 8000 mocnejsa bolj zverinska rola s katero lovijo v dolocenih morjih tune,lampuge,mecarice,wahooje,barakude ni da ni in to govorimo o ribah 30-50kg... Medtem ko z nekim bolj light multicem lahko poslovis hitro od teh rib...
Skols je zdrilal lico s palico za 700 eur:)
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Oprema za panuliranje

Post by CBB »

Janiii wrote: 04 Apr 2020, 13:37 CBB torej si mnenja, da bi bila Daiwa BG 4500/5000 premala za lahko /srednje teško panulo?
Huh, dajva pogledat... sam imam izkušnje s težko panulo, najprej sem lovil z shimano catana stand up palico in TLD30. Totalni overload... zdaj imam komplet Eclipz in bg6500 in menim, da je ravno prav.
Težka panula se izvaja recimo s špago pe3, pe4. 300m minimalno. Spredaj rabiš mono, 10m, 15m, nekateri celo 30. Jaz imam najlon debeline 1mm. Po tleh bongaš s čuvarjem 500g, ki karnaprej nekam tolče, zapenja... zdaj pa razmisli, a bo 4500 to prenašala? Mogoče bo, mogoče ne.
robinjo
Posts: 172
Joined: 08 Mar 2018, 11:35

Re: Oprema za panuliranje

Post by robinjo »

CBB wrote: 06 Apr 2020, 20:06
Janiii wrote: 04 Apr 2020, 13:37 CBB torej si mnenja, da bi bila Daiwa BG 4500/5000 premala za lahko /srednje teško panulo?
Huh, dajva pogledat... sam imam izkušnje s težko panulo, najprej sem lovil z shimano catana stand up palico in TLD30. Totalni overload... zdaj imam komplet Eclipz in bg6500 in menim, da je ravno prav.
Težka panula se izvaja recimo s špago pe3, pe4. 300m minimalno. Spredaj rabiš mono, 10m, 15m, nekateri celo 30. Jaz imam najlon debeline 1mm. Po tleh bongaš s čuvarjem 500g, ki karnaprej nekam tolče, zapenja... zdaj pa razmisli, a bo 4500 to prenašala? Mogoče bo, mogoče ne.
1. Odgovor na zgornji post. Ja, palica za 700eu definitivno pomeni dosti, ampak ribic dela razliko pomoje. Pravi sofer bo lahko z cliotom RS lovil nekega povprecneza z porchejem. Primer tako malo splosno.

2. Za panulo s cuvarom bi se strinjal, da je potrebna malo vecja,robustnejsa rola, a v Slovenskem morju redko kdo lovi tako ker ni potrebe, ponavadi torpedo zadostuje.
Pa tudi ciljna lovina niso gofi in zobatci kot je to recimo v funtovem primeru. Pa se to, Daiwa BG 8000 je po velikosti najblizje shimano saragosa 20000! Stvar okusa, za moje okus in potrebe definitivno prevelika. Razen ce bi se lotil tunolova. Ilegalnega seveda.
longcast
Posts: 221
Joined: 04 Nov 2014, 16:43
Location: Ljubljana

Re: Oprema za panuliranje

Post by longcast »

Upam, da sem našel pravo temo. Imam vprašanje, ki ni sicer čisto vezano samo na panulo, lahko tudi na spin ipd. Ali obstaja laks za strelke, ki bi bil zanesljiv tudi ob ugrizu/ih. Lansko leto sem namreč videl domačina (sicer maherja za strelke), ki je lovil strelke in za predvez uporabljal kratek močan laks za katerega je rekel, da ga strelka ne oz. zelo težko pregrizne ... malo se mi zdi čudno, ali taka reč res obstaja ...
Post Reply