Balans role in palice (spinning&jigging)

Shore jigging in spinning z obale
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Balans role in palice (spinning&jigging)

Post by tinker »

doctor78 wrote:Mislim, ker če rabim potem 600g rolo bom šel potem na Shimano Spheros 8000 PG :yeah:
Počasi, počasi....doseči idealni balans ni vedno lahko, včasih je nemogoče in se idealnu balansu lahko samo čim bolj približamo. Moje mnenje je, da imam raje težji komplet in bolje zbalansiran, kot lažji komplet slabo balansiran. Vendar pretiravat v celokupni kilaži pa tudi ni treba. Za boljši balans se lahko dodatno obteži konec blanka s kako svinčeno utežjo, včasih že 30g utež pravi čuda. Doctor glej kako rolo med 440 in 500g. Te so že dovolj robustne. Če ti bo balans delal težave, beri - bolečine v rami, hrbtu, dodaj na konec ročaja uteži in oblepi s ducktape, ne boš za v revijo, boš pa jiggal par ur ko omladinac. Prelahkih rol pa nikakor ne kupovat, role pod 400g odpadejo !
Zato Stradica jaz nisem vzel...prelahka rola za SJ palico.
miran
Posts: 392
Joined: 29 Jun 2011, 10:27
Location: Maribor

Re: Balans role in palice (spinning&jigging)

Post by miran »

Zdaj, ko sem se še sam poigral z balansiranjem palice, sem se spomnil na to temo.

Sam sem vedno po metu palico prijel pred steblom role in tam je bila kar lepo v balansu.

Seveda se moraš glede na način lova odločiti ali je balans vodoravna lega ali morda za eging celo naprej viseča lega.

No, ker se je meni zdelo, da palico preprijemam prav zaradi tega, ker ni prav v balansu sem pri ukiyo-240 ščetko za čiščenje pušč nadomestil z obteženim vijakom. Skupaj 70g dodatne teže na palico, ki je pod 140g. :-) Potrebno obtežitev bi se seveda dalo še zmanjšati z daljšanjem ročice ampak vprašanje, če bi to palica prenesla.

Tako balansirana palica potem stoji na sredincu tik pred steblom role. Na takšno balansiranje skoraj zagotovo teža role sploh ne vpliva, ker je njeno težišče tudi nekje tukaj.

In rezultat?
Po petih urah lova moram priznati, da mi zaenkrat na splošno ni všeč!

Dobro se mi zdi, da tako pridobiš nekaj cm palice.
In sam met deluje nekolibo bolj lahkotno ampak to se s težo vabe izgublja.

Ne dopade pa se mi imeti neprestano steblo role med sredincem in prstancem. Še posebej, ko sem lovil z neopren rokavicami.
Ne dopade se mi to, da pride, najbrž zaradi perfektnega balansa, po metu do resonančnih vibracij. Tega prej nisem poznal.
In nenazadnje se mi ne dopade +50% teže na palici.

Torej povsem nepričakovani problemi in mislim, da bom v bodoče palico po metu spet lepo preprijemal. :)
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1291
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Balans role in palice (spinning&jigging)

Post by albacore »

Za obalni težji spinning je po moje sedaj najbolje vzet 2013 Shimano Saragosa SW v rangu 5000 ali 6000. Vodonepropustno ohišje in zavora, alu ohišje - steblo, dvojni diski ( twin disk ) na vseh velikostih, brez ročice za naprej - nazaj, ročno preklapljanje preklopnika, ročica z navojem.....
:yeah: Vglavnem moja naslednja rola, ki pride v poštev naslednjo sezono .........

http://www.youtube.com/watch?v=M5SYR2T_LB8
.......... LP
Image
User avatar
Andrej Lazić
Posts: 174
Joined: 14 Sep 2019, 15:29
Location: Ljubljana

Re: Balans role in palice (spinning&jigging)

Post by Andrej Lazić »

Lep pozdrav vsem

Že približno leto ali dve se ukvarjam z "egingom" in posledično z lažjim "shore spinningom" / "shore jiggingom". Trenutno razmišljam, da bi se preizkusil v UL kot tudi v malce težji verziji teh dveh disciplin.
Palice oz. kompleti katere sem si ogledal so mi precej jasni, pojavil pa se je nepričakovan "problem".
Pred leti sem kupil spin palico DAIWA Regal Lure Special 8" (2.40m) 20-60g Model RG802HS. Nič posebnega - klasična palica za vijačenje na rekah. Nikoli do sedaj je nisem uporabljal, ker enostavno ni bilo priložnosti. Zdaj sem se nanjo slučajno spomnil in dobil preblisk, da bi jo sprobal na morju, preden se vržem v nakup bolj specializirane palice. Kakšno pletenico priporočate za to palico, ker nikjer nisem zasledil nikakršne deklaracije/priporočil v zvezi s priporočljivo velikostjo kolesc in min. / max. debelino vrvice (PE)? Ima kdo s takšno ali podobno palico izkušnje in kakšno je vaše splošno mnenje v zvezi s tem, da bi s takšno palico poskusil lovit na morju?
V naprej se vam zahvaljujem za odgovore in vam želim vse dobro v prihajajočem letu 2020.
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Balans role in palice (spinning&jigging)

Post by tinker »

Sicer nisi nikjer napisal, kaj bi rad lovil, a glede na karakteristike palice sklepam na medium spin, v glavnem povrsinci in long voblerji ranga 20-25g na strelko, lico. Ce bos zmontiral vrvico PE 1.5 bos lepo v allaround razredu + predvez 0.35mm in je. Za SJ pa je palica prekratka.
User avatar
BlazPorenta
Posts: 678
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Balans role in palice (spinning&jigging)

Post by BlazPorenta »

Jaz bi morda celo svetoval PE1,2. Dobis na daljavi metov, posebej lazjih vab ranga 20-25g, kakor pravi tinker. Jaz imam palico 20-60, in se najlepse mece 30 gramce, kar je lazjega se kaj hitro ustavi v zraku. Tako da se debelina braida pozna, medtem ko bi rekel, da je verjetnost trganja zaradi 0,3 razlike majhna. Lahko pa me kdo popravi.
User avatar
Andrej Lazić
Posts: 174
Joined: 14 Sep 2019, 15:29
Location: Ljubljana

Re: Balans role in palice (spinning&jigging)

Post by Andrej Lazić »

Tinker, najlepša hvala za hiter odgovor.
Res nisem napisal kakšne ribe nameravam lovit, ker kot vsi vemo, eno je ciljna skupina rib, drugo pa je tisto kar potem prime. Niti ne vem kaj običajno lahko pričakujem pri nas in v bližnji jadranski okolici. Običajno za spin in shore jigging uporabljam svojo egi palico v kombinaciji z manjšimi jigi (10-20g), ter plastičnimi in silikonskimi vabami in vem približno kaj lahko pričakujem. Tole pa bo popolnoma nova izkušnja.
User avatar
Andrej Lazić
Posts: 174
Joined: 14 Sep 2019, 15:29
Location: Ljubljana

Re: Balans role in palice (spinning&jigging)

Post by Andrej Lazić »

Blaž, hvala za priporočilo. Tudi sam bi izbral tanjšo, če je le možno, iz istih razlogov.
User avatar
vizi
Posts: 653
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Balans role in palice (spinning&jigging)

Post by vizi »

Sestavljam m/h set za sj za jige do 100g (misija zubo :slin: ).

Poskušal bi skompletirat novo Shimano Saragoso SW 6000 in jigarico, ki bi dobro pasala zraven. Ja, gledam na težo, da mi roka ne odpade. 😊 Verjetno bo problem balans palice z dokaj lahko jig rolo (455g). V MB bomo že našli rešitev, to sem prepričan.

Zanima pa me, mogoče neumno vprašanje - ali je za boljši balans palice in role na palici, na kakšen način možno pomakniti zgornji del ročaja naprej po steblu? Če je to fiksna stvar, potem bom le sprobal različne varjante in izbral tisto z najboljšim balansom. Logično mi je, da bo relativno lahka jig rola šla bolje z lažjo in močno jig palico z dolgim ročajem.
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Balans role in palice (spinning&jigging)

Post by tinker »

vizi wrote: 29 Nov 2020, 18:37 Sestavljam m/h set za sj za jige do 100g (misija zubo :slin: ).
Zanima pa me, mogoče neumno vprašanje - ali je za boljši balans palice in role na palici, na kakšen način možno pomakniti zgornji del ročaja naprej po steblu? Če je to fiksna stvar, potem bom le sprobal različne varjante in izbral tisto z najboljšim balansom. Logično mi je, da bo relativno lahka jig rola šla bolje z lažjo in močno jig palico z dolgim ročajem.
Ni možno premikati reel seat-a.
Za Saragoso 6000 glej palice ranga 250-270g.
Post Reply