Pletenice

Recenzije rol, Trgovine, Ribe Ostala oprema
longcast
Posts: 221
Joined: 04 Nov 2014, 16:43
Location: Ljubljana

Re: Pletenice

Post by longcast »

Zanimivo. Tudi jaz sem uporabljal spiderwire in nisem imel nobenih težav z vozli, ničemer, prav navdušen sem bil nad njo. Nato sem si nabavil boljšo rolo na katero sem dal boljšo pletenico YGK GALIS G-SOUL X8 UPGRADE (PE 1.2) in sem v cca treh dnevih spina zaradi vozlov izgubil 100 m pletenice. Zelo sem bil razočaran. Nisem vedel, ali je kriva rola ali pletenica ali oboje.

Obrnil sem se na kolega (gre za enega najboljših profesionalcev predvsem na brancine s hrvaške s spin tehniko) in mi v detajle obrazložil kakšno mora biti delovanje palice in pletenice, sam pravi, da je on prav odvisen od teh občutkov, ki mu jih daje pletenica in palica, če tega ni sploh ne more loviti. Njegove teze ne znam obrazložiti v detajle (res je razlagal podrobno), vendar sta ključni informaciji te, da boljša kot je pletenica, večja verjetnost je, da se bodo delali vozli. Pravi tudi, da zelo pomaga, da vsakič ko vrže, avtomatično s prstom preveri, ali je šla pletenica v tisti zatič pri roli (on to dela tik preden pade vaba v vodo). S tem zmanjša možnost, da se naredijo prazne (pol)zanke oziroma kasneje vozli za 70%. Prav tako pravi, da sta zanj največji strošek pri spiningu prav pletenica in FC. Tukaj sem bil kar začuden, glede na to, da vem kakšne vabe uporablja in da te niso ravno poceni.

Mogoče komu te informacije kaj pomagajo. Sam sem se odločil, da bom g-soul (ki mi ga je predlagal kr'en) še enkrat poizkusil in vedno preveril ali je pletenica za zatiču. Če se bo stanje izboljšalo bom ostal pri tej pletenici, ki se sicer obnaša zelo lepo. Če ne pa menjam za bolj robustno... verjetno spiderwire.
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Pletenice

Post by tinker »

Jah špage, večna tema :rofl:

Jaz striktno in samo špage uporabljam od 2012 dalje. Moja prva špaga je bila cenena Daiwa Samurai, ki je bila tako katastrofalna, da se z njo ni dalo lovit. Vsak met so bile težave in sem jo po enem dnevu vrgel dol. Naslednja špaga je bila ameriški PowerPro, rahlo boljša, pa vseeno za moj okus prerobustna, fecljala se je, cufala...po enem mesecu vrgel dol. In pol sem poleti 2012 odkril Sunline Super PE 4x - in bil navdušen. Imel sem jo na vseh rolah do 2014. Z heavy SJ je prišla potem moja najboljša špaga Varivas Avani casting X8. Draga ko pes (80 eu, 300m kolut). Ampak odlična špaga. Ni kej rečt. Vzporedno z njo sem kratek čas na spin rolah fural Duel Hardcore X8, tudi ta je bila ok, nimam kej rečt, samo mi ni pasalo, ker so bili koluti samo 200m. In potem sem aprila 2017 dal prvo Daiwo J braid PE 3 na jigging rolo. In jo mam še danes :rofl: . Ni idealna, nimam pa prav nobenih resnih težav z njo. Zaradi solidnih izkušenj na jigging roli, so prišli J braidi tudi na spin in medium spin role.
In ta model špage uporabljam danes. Uporabljam PE 1, 1.2, 2.5 in 3.0. J braid ni idealno okrogla, spušča barvo, se nacufa - ampak drži ! Jaz PE 3 še nisem odtrgal nikoli, prej sem odtrgal FC 0.57mm. Ameriških špag ne maram (spiderwire, pp, fireline, berkley, tuff line...).

Torej rezime, furam J braid povsod, ker mi je dovolj OK. In mi je ni treba šparat. Potrgam, zamenjam. Če bi lovil npr. tuna popping, bi lovil samo z Varivasom.
ZUBONJA
Posts: 24
Joined: 25 Nov 2011, 10:57
Location: Ljubljana
Contact:

Re: Pletenice

Post by ZUBONJA »

Sam uporabljam SpiderWire Stealth zelene barve. Ta vrvica je neuničljiva in odlične kvalitete.
Samo dobre rinke moraš met. Uporabljam Fuji.
Priporočam vsem, ko navijejo vrvico na rolo, da če imajo možnost, da se zapeljejo z čolnom ter brez vseh dodatkov spustijo po vodi celo dolžino vrvice, ter tako peljejo 5 do 10m minut. Pri tem se bo vrvica lepo zravnala in se ne bo sukala.
Orjak
Posts: 149
Joined: 07 Aug 2015, 00:24

Re: Pletenice

Post by Orjak »

Enostavnejša rešitev proti vozlanju je, da se pod pipo zmoči pletenica na roli. Sam k sreči nikoli nisem pretiranih problemov, mogoče se mi je to 3x zgodilo - je nekje v srednjem cenovnem rangu in ko bom menjal, bom zagotovo nabavil enako znamko.
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Pletenice

Post by zmešan »

Ok, rola je na poti. Zdaj rabim priporočilo za pletenico. (pa da vidmo)
Don't drink water,because fish fuck in it.
User avatar
peter167
Posts: 549
Joined: 10 May 2017, 07:58
Location: Dupeljne

Re: Pletenice

Post by peter167 »

Jaz od "cenovno ugodnih" trenutno uporabljam seguar in cross factor vrvice. Oboje zelo v redu.
User avatar
Jolly
Posts: 472
Joined: 17 Apr 2008, 15:15
Location: Ljubljana

Re: Pletenice

Post by Jolly »

Kot je že peter napisal seaguar ali crossfactor (slednjo proizvaja Gosen)
Toaster79
Posts: 6
Joined: 21 Sep 2023, 16:30

Re: Pletenice

Post by Toaster79 »

Pozdravljeni!

Ima mogoče kdo od vas izkušnje z Berkley Whiplash 8 Crystal? Uporabljal bi jo za spinnat na Shimano Vengeance CX 210cm 3-21g in Shimano Catana 3000 roli in sicer debelino 0.16mm.
Post Reply