Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...)

Veliki morski črv, Bibi, srdela, ligenj,...
jero.k
Posts: 85
Joined: 23 Sep 2009, 12:01
Location: Ljubljana

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...)

Post by jero.k »

Hey!
zanima me če za fratre, pa šarge dobra vaba bibi?

Še mal počakat pa gremo na ovčice :aaa:
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3429
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...)

Post by kr'en »

Za fratre preverjeno bibi, sicer sem jih ulovil na usoljenega, ampak živ je itak še boljši. :aaa:
Image
User avatar
viljuska
Posts: 25
Joined: 24 Mar 2010, 09:03

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...

Post by viljuska »

Mene zanima montaža cele sardele na trnek. Kako je najbolje, da se prepiči? Zaenkrat vem
da naj bi bil trnek obrnjen kontra glavi.Ali se kaj "šiva" ali pa se samo enkrat prepiči in povije s filoelastiko?
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...

Post by tinker »

Čtivo za eno popoldne v senci borovca ob morju, potem pa na peškarijo po srdelo in naslednji dan dar-mar :D
http://www.ribolov-hrvatska.com/srdelanasestnacina.pdf
LP
User avatar
viljuska
Posts: 25
Joined: 24 Mar 2010, 09:03

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...

Post by viljuska »

Nekak se mi zdi da so trnki na slikah obrnjeni kontra kot ste vi mojstri omenli v forumu.
Kakor koli že nore so te montaže, sigurno poskusim.Hvala lepa Tinker
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...

Post by tinker »

Vse gre...za brancine na grund pa je taprava montaža "srdela a la bibi"...trnek skrit in gleda proti repu.
Montaža mrtve ribe.
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...

Post by proton »

Kot je rekel tinker - na Lošinju vsi, ki lovijo palamide ali brancine, mrtvo sardelo namontirajo "a la bibi". Tudi jaz nisem vedel, kako bi to izvedel, pa sem prosil enega domačina in mi je pokazal, potem sem pa tako ali tako srečal Dareta in sem dobil še daljši ekskurz ;)
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...

Post by RibAr »

Zelo koristno, Tinker! Vse pregledno in zbrano na enem mestu, sem takoj včeraj naredil print. Montažo "ala bibi" s pomočjo igle uporabljam že kako leto, vendar sem do sedaj vedno imel problem z drobižem in z rakovicami, pa z zvezdami. Zelo provokativen je tudi tisti file, čeprav je malo več dela s pripravo vabe.

Kar se brancina tiče: vse je odvisno od mesta in "navad" lokalnih brancinov. Če so navajeni na ostanke iz ribiških ladij, kot je to v M. Lošinju, potem grizejo na mrtve sardele, če pa loviš v kaki uvali, kjer ni nobene ribiške ladje in so navajeni na svežo, živo hrano, potem mrtve sardele praviloma še povohajo ne. Tam je najboljša živa vaba ali njene umetne imitacije.
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...

Post by tinker »

RibAr wrote: Kar se brancina tiče: vse je odvisno od mesta in "navad" lokalnih brancinov. Če so navajeni na ostanke iz ribiških ladij, kot je to v M. Lošinju, potem grizejo na mrtve sardele, če pa loviš v kaki uvali, kjer ni nobene ribiške ladje in so navajeni na svežo, živo hrano, potem mrtve sardele praviloma še povohajo ne. Tam je najboljša živa vaba ali njene umetne imitacije.
točno tako !

Ribar, probleme z drobižem jaz rešujem na precej ribiču "neprijazen" način, namreč poleti vstajam ob 3.45 AM in grem lovit ribe...drobiž sem že precej dobro naštudiral, akcija se začne kake pol ure pred sončnim vzhodom..., torej poleti imaš mir med 4.00 in 5.30 uro ;), potem pa se začne ples špice palice.
Drobiža se rešiš oz. omiliš njegov napad, če uporabljaš trde in obstojne ješke (volek, cela dagnja) ali pa mehko vabo na debelo armiraš s filoelastiko...

Enkrat sem za hec štopal v kolikem času je od cele srdele na ownerju 2/0 ostala samo "hrbtenica in rep" - 3 minute. V tem času je podnevi poleti orada ne najde skoraj gotovo ! Po enih povprečnih izkušnjah mora ješka zdržat vsaj ca 10 min, da imaš kako šanso orado dobit.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...

Post by RibAr »

Se strinjam, zelo zanimivo 3 min... :yeah: ali pa :grrr:

Tudi glede volekov se strinjam, po moje je to za orado in šparide vaba št. 1., ampak tam, kjer lovim jaz jih ne najdem, vsaj ne na taki globini, da bi mi bili dostopni, jih pa domačini pogosto dobijo v mreže. Mogoče bo treba malo bolj pogledat in jih poiskat.

Ja, sardela je zakon, ampak... zato najraje uporabljam lignje, sardelo pa za brum.
Post Reply