Oprema za čoln

Recenzije rol, Trgovine, Ribe Ostala oprema
Post Reply
mamaMicka
Posts: 30
Joined: 31 Jul 2010, 12:15

Oprema za čoln

Post by mamaMicka »

Pozdravljeni...
Čoln je skoraj doma, odločil sem se za fishermana(open). Treba bo se najti motor.

Med tem casom pa bi si rad nabavil se kaj opreme za ribolov in bi rabil kaksen nasvet.

V grobem sem imel v mislih dve palice za vleko in dve palice bolentino(upam, da nisem kiksnil)

Za prve nimam kake posebnega pojma, ne bom sel lovit tun, v to sem prepričan. Kar sem uspel prebrati so menda role za to dobre recimo Shimano TLD 25(upam, da sem napisal pravo oznako).

Za bolentinke pa sem tu prebral, da so dobre od Daiwa twintop, tiste z dvema spicama, cenovno so ugodne, skoraj preugodne pa ne vem, ce so OK.
Pri tem imam vprasanje. Bi bile za sem dobre obtoječe role ki jih imam ST10000RA in DL10000RA, ki jih nisem uspel prodati.

Lovil bom vedno z dvema palicama, ker bom imel "le" eno karto in ker bo vedno z menoj sin, torej nic vec in nic manj, ce me razumete.
Če ima kdo se kaj drugega v mislih in bi mi priporočil bom zelo hvalezen.

Bom se malo nasul vprasanj glede vrvic, vab... Samo malo kasneje.

Razmisljal sem, da bi sel kar v FMK in tam nabral, kar mi bo pac priporocil, vendar... saj veste vec glav vec ve, morda pa le ni najbolje, kar ima ali priporocajo tam. Morda(predvsem role) bi narocil preko neta, ker pri malo vecjih zneskih je hitro kar nekaj razlike.

Zaenkrat hvala!
Kasljc
Posts: 35
Joined: 30 Mar 2010, 18:08

Re: Oprema za čoln

Post by Kasljc »

Lep pozdrav, tudi sam sem letos kupil čoln iz katerega nameravam ribariti tako, da sem v podobni situaciji glede opreme.

Moje mnenje je, da ni prav nobene potrebe za pretiranim zapravljanjem, vsaj če ne nameravate prakticirati big-game ali vertical jigging. Oba Shimano baitrunnerja 10000 bi morala biti po mojem mnenju popolnoma dovolj dobra v vseh pogledih za večino jadranskih rib.

Kar se palic tiče nameravam osebno uporabljati iste za panulo in bolentin, eno gramaže 50-100 in drugo 100-200, polek niju pa imam še eno za spin 20-50g.
Če bom ugotovil, da dejansko potrebujem palici za panulo in dve palici za bolentin jih bom pač kupil naknadno.

Edino kar bi posebej omenil je pletena vrvica, ki je menda nepogrešljiva pri lovu iz čolna zaradi nerasteznosti, izbral sem kar počez 0.27 sufix matrix pro, ki jo bom navil na eno izmed glav na manjši roli in eno izmed glav na večji roli ter pač dodal florokarbonsko predvez ustrezne debeline, torej debelejši na veliko rolo in tanjši na majhno.
Nosilnost je menda 15,9kg kar bo pomojem dovolj za karkoli bom ujel, že spet, če ne bo bom pač kupil močnejšo, za tanjšo pa nekako ne vidim poante ker bo na koncu v vsakem primeru florokarbon.

Kupil sem še cel kup umetnih vab za katere sem ob prebiranju forumov nekako zaključil, da so lovne, npr. Yozuri pinns in crystal minnow, DTD gavun in turbo gavun, Rapala original float velikosti od 5-10cm.

Nakupujem predvsem po spletu, v eni izmed dveh mariborskih trgovin, če grem v trgovino pa večinoma vem vsaj okvirno kakšna je cena vsake stvari na spletu, da imam neko predstavo, ker znajo biti razlike včasih skoraj malo neumne.

Toliko modrosti z moje strani :)
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Oprema za čoln

Post by tinker »

Komplet za panulo ima Blinker sedaj
http://www.blinkersport.si/index.php?st ... rodid=3002
Mislim, da z njim pokriješ zubote, gofe, luce.... bp.

Za bolentino oz. lov s čolna na dno sta ST in DL shimanki čisto OK. Z njima bi se dalo celo kako lahko panulo it - brancini, ušate, palamide...Za lov na dno priporočam tudi jaz špago (pletenico), špage so za razliko od najlona neraztegljive, takoj čutiš cukanje in pri manjših premerih imajo bistveno večjo nosilnost, npr. Power Pro 15lb ima premer 0.19mm in nosilnost 13 Kg ! Manjši premer je super tudi zaradi manjšega upora v vodi in ti tok ne nosi toliko vrvice.

LP
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Oprema za čoln

Post by RibAr »

MamaMicka:

Daiwine twin tip palice so za začetek povsem OK, jaz jih uporabljam 2 polni sezoni, letos bo tretja. Vzemi pa največjo dolžino, ki jo dobiš, 210 cm je skoraj že minimum.

Tudi Shimano ima nekaj modelov za bolentino ampak mislim, da nima izmenljivih konic. Ena je tudi v moji zbirki, zaenkrat brez pripomb, po moje celo bolj kvalitetna od Daiwe.
Rola: glej da bo kapaciteta laksa 0,30 vsaj 150-200 m, da imaš še malo rezerve in lahko namestiš tudi močnejši laks; za globine večje od 20-30 m zelo priporočljiva predenica. Pri roli glej, da gre lepo skupaj s palico in ne šparaj preveč pri roli, slana voda dela čudeže.

Kar se panule tiče:
Lahka panula: najbolje je vzeti namensko palico ranga 8 - 16 lbs, če je ne najdeš, kar se ti pri nas verjetno zgodi, potem išči kako pilk palico dolžine 200 - 240 cm ali kako težjo spin palico.
Rola: ne se začudit, za moje potrebe se najboljše obnese baitrunner (uporabljam Shimano BR D)

Srednje težka panula: gof, zubo... namenska palica od 16 - 30 lbs + multiplikator!

Kaseljc:

Ista palica za panulo in bolentin zelo verjetno ne bo šlo. Za panulo potrebuješ mnogo bolj "trdo" konico, super občutljiva konica iz "bolentinke" se pri panulanju zlomi že pri malem voblerju. Palica za panulo pa je neprimerna za bolentino, ker njen vrh ne omogoča detekcije ugriza.
Last edited by kr'en on 04 Mar 2011, 16:54, edited 1 time in total.
Reason: Združil posta
Kasljc
Posts: 35
Joined: 30 Mar 2010, 18:08

Re: Oprema za čoln

Post by Kasljc »

RibAr wrote:Kaseljc:

Ista palica za panulo in bolentin zelo verjetno ne bo šlo. Za panulo potrebuješ mnogo bolj "trdo" konico, super občutljiva konica iz "bolentinke" se pri panulanju zlomi že pri malem voblerju. Palica za panulo pa je neprimerna za bolentino, ker njen vrh ne omogoča detekcije ugriza.
Evo, na to pa nisem pomislil, bo vrjetno kar držalo.
Post Reply