Balans role na palici

Recenzije rol, Trgovine, Ribe Ostala oprema
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1293
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Balans role na palici

Post by albacore »

tinker wrote: 14 Jun 2022, 08:29
albacore wrote: 13 Jun 2022, 20:19 ... zaradi balansa, ker ima rola z vrvico 405 gr
:rofl: :rofl: :rofl:

Da, tudi sam se soočam s tem problemom !

Ni mi jasno kaj je japonskim proizvajalcem rol, ki delajo vedno lažje in lažje role. Pa point sploh ni v ultralahkih in materialno podhranjenih rolah, ampak v kvalitetnem balansu. Vsaj z mojega vidika dolgih ur mahanja s palico. Če to manijo z ultralahkimi rolami še štekam v segmentu UL spina in recimo eginga, tega niti pod razno ne štekam v segmentu spina in LSJ.

Npr. TP XD 5000xg ima 245g - Kapaciteto pa 400m PE 1.5 !!! Pa reklamirano namensko uporabnost že v segmentu LSJ-ja in heavy spina. Katero palico ranga cw 20-60g boš hudiča balansiral z 245g rolo - NOBENO ! Tako palico se balansira s 350g rolo, ki pa jo pri japonskih ni več za kupit.
Tudi zato sem jaz kupil Slammerja 3 3500, ki ima 390g in mi prav odlično balansne mojo TCX 962lsj palico ! In zato lahko dolge ure maham z njo - z lahkoto giba !

P.S. To seveda ni tema za topic Antenal, zato se opravičujem. Sem pa moral to povedat.
Namen sem imel napisat tudi review mojega Slammerja 3 3500, pa bom počakal še en dopust, da bo še malo več izkušenj. Čez poletje bo že.
Splošna ocena role pa je 4.5/5.
Pri spin palicah do 7 ft ( 2.1 m ) še gre in so večinoma uravnotežene pri palici od 8ft ( 2.4m ) in dalje lahka rola odpade za non-stop mete. Pri lignjelovu mi ustreza, da mi špica rine navzdol, ker držiš palico navzdol na 1 prstu, ne pa pri spinanju še posebno, ko držiš palico ćez ograjo kakor na Antenalu. Sem kar nekaj let lovil z neuravnovešeno palico vendar samo po 2-3 ure in je bilo še kar ok s tem da sem tudi pavziral vmes pa me je bolelo zapestje. S pravilno balansirano palico imam veliko boljši kontakt z silikonom in lažje zaznam, ko pade na dno. Sedaj mečem po 6-8ur. Če nisem na ograji si pri Dialuni 9.6 ft ( 2.9m ) pomagam s prijemom kot je v videu ...

... https://www.youtube.com/watch?v=mrJoNEXemMY&t=103s

Osebno mi balans najbolje leži, če je na srednjem prstu, ko držim rolo in ne čisto na kazalcu kot kažejo v večini primerov ...

.. https://www.youtube.com/watch?v=WJ_T3OS45q4&t=122s
Last edited by albacore on 15 Jun 2022, 07:18, edited 2 times in total.
.......... LP
Image
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1293
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Balans role na palici

Post by albacore »

4evernikon wrote: 14 Jun 2022, 10:10 Goran, lep komad , čestitam💪kar pa se slammer role tiče, se kaj zapira Auto bail oz preklopnik al kako se temu rece med metom na 3500?
Se ne zapira, zelo trd in ga zapiram ročno, mislim pa da večji od 4500 ima ročno zapiranje. Umakni zapiralo-vzmet, če se ti to dogaja.
.......... LP
Image
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Balans role na palici

Post by tinker »

Goran, moje izkušnje so enake.
Sam uporabljam še daljše palice - večinoma 9.6ft. In ti par ur ribolova s tako dolžino palice in malo slabšim balansom kar lepo nategne kite v zapestju.
Prav zato sem šel pri težjih oblikah spina na malo težje role, vse 300g+ ....Ni vse v lahki opremi, vse je v dobro balansirani opremi, ki te ne utruja med ribolovom, pa magari je 100g težja....
4evernikon
Posts: 177
Joined: 24 Oct 2018, 19:36

Re: Balans role na palici

Post by 4evernikon »

Goran, tocno to sem naredil teden dni nazaj. Ko sem z rolo (5500 ki ima se kot zadnja avtomatsko zapiranje) lovil prvi teden je bilo vse ok, po 5 ali 6 ribolovih pa sem imel par dni veselice ko sta dve vabi zaradi tega tudi odfrcali v morje. Zdaj, ko sem odstranil kos je vse ok in dela ko nora. Vceraj je padel brancin za na lestvico in je za tezo jiga vecji od tvojega, oprosti🙂 je imel v zelodcu dve ribe od cca 25,zal ze neprepoznavne. Porocilo sledi cez 4 dni ko bo malo vec casa.
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1293
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Balans role na palici

Post by albacore »

4evernikon wrote: 15 Jun 2022, 10:03 Goran, tocno to sem naredil teden dni nazaj. Ko sem z rolo (5500 ki ima se kot zadnja avtomatsko zapiranje) lovil prvi teden je bilo vse ok, po 5 ali 6 ribolovih pa sem imel par dni veselice ko sta dve vabi zaradi tega tudi odfrcali v morje. Zdaj, ko sem odstranil kos je vse ok in dela ko nora. Vceraj je padel brancin za na lestvico in je za tezo jiga vecji od tvojega, oprosti🙂 je imel v zelodcu dve ribe od cca 25,zal ze neprepoznavne. Porocilo sledi cez 4 dni ko bo malo vec casa.
:yeah:
.......... LP
Image
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1293
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Balans role na palici

Post by albacore »

:hrmf: ... evo zanimiv primer, dodana utež cca 90gr na koncu ročaja palice z isto palico - Dialuna 2.9m ( 9.6 ft ). Točka balansa Shimano Vanford 4000 in Penn Slammer 3500 ( ista velikost - različna teža role, nespremenjena utež na ročaju ). :o Točka balansa se razlikuje samo cca 3-5mm !
Malo bi se še spremenila, če bi bila vrvica na Penn-u ( 10-15gr teža vrvice PE1.5 300M J-braid ) in bi na Dialuni s Penom za moj ustrezni balans moral odvzeti kakšnih 5-10gr, če ne bi mi vzdigovalo vrh palice kjer jaz držim rolo ( srednji prst pred mostičkom role ) .

Image

Image

Image

Image


Včeraj probal z obteženo Dialuno in Vanfordom - odlično ( malo moti dolg ročaj zaradi dodatka uteži - po predelavi, ko pride utež bo original dolžina ) :bwahaha: umaknil iz prodaje. :rofl: zaradi estetike, da bo ''šmekersko''sem zato naročil obtežitev:

TAC Weight Balance System TWBS01
Properties:
Outer diameter = 25.0mm Pin
diameter = 8.0/6.0mm
Total length = 75.0mm Pin length = 25.0mm
Weight = 35g to 105g

Image
.......... LP
Image
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Balans role na palici

Post by tinker »

Čist hudo !
Dobra predstavitev.
Enkrat boš še napisal, kako instaliraš te uteži... :)
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1293
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Balans role na palici

Post by albacore »

:blabla: .... potrebuješ za delo :
- žagin list za železo ( uporabil jaz ) ali mikro flex ( modelarski )
- olfa nož
- izolir trak ali papirnat za rezanje črte in zaščito pred epoxy smolo
- rokavice, zaščita pred epoxy smolo
- epoxy smola - dvokomponentna ( ne 2 minutno, ker potem nimaš časa za korekcijo vsaj 15-30 min )
- mrežica za saniranje razpok v steni ( uporabil sam ), steklena volna še najbolje mikrovlakna - prah ( :bwahaha: imam ga v garaži pa se mi ni
dalo po njega ), in si ga zamešaš in v količini - koliko želiš tekočo epoxy smolo
- nitro razredčilo
- nekaj za zapolnit blank, da ne steče epoxy smola, do konca blanka ( uporabil košček stare silikonske vabe )

..... označiš linijo s trakom kjer boš rezal peno z olfo do blanka nato pa prežagaš počasi z žaginim listom okoli blank do konca

Image

Image

..... vstaviš silikon v dolžini nastavka - malo več

Image

..... zaščitiš grip s trakom

Image

.... vstaviš mrežico

Image

Image

..... zamešaš epoxy smolo, natlačiš v blank po steblu, na mrežico in vstaviš spodnji kovinski del s trakom, - dobro centriraj ( palico sem nato pustil na miru 1 uro pokonci v kotu ter potem odlepil trak in očistil kolikor se mi je dalo) nato pustil palico do naslednjega dne

Image

..... namazal z mastjo o-ring, karbonski tulec,navoj ter uteži. 1 utež ima navoj s katero pritrdiš ostale,kolikor jih rabiš po potrebi za balans

Image

Image

... navoj M6

Image

Image

Image

Image

Image

.... namenoma sem odrezal nekoliko več, ker imam raje krajši ročaj vendar nisem šel še bolj, ker je obseg karbonskega tulca 25 mm in sem šel do končne dolžine gripa, ki še dosega 25mm

Image
Last edited by albacore on 06 Jul 2022, 14:20, edited 2 times in total.
.......... LP
Image
špeci
Posts: 478
Joined: 06 Mar 2013, 15:11

Re: Balans role na palici

Post by špeci »

Ni mi glih jasno se pravi mrežica in epoxy držita zadnji konec.Zaradi tega si prodajal palico zaradi balansa in zdej si zrihtu.Bravo :yeah:
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1293
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Balans role na palici

Post by albacore »

špeci wrote: 06 Jul 2022, 12:51 Ni mi glih jasno se pravi mrežica in epoxy držita zadnji konec.Zaradi tega si prodajal palico zaradi balansa in zdej si zrihtu.Bravo :yeah:
Mrežica je bolj kot polnilo, lahko bi vlil tudi samo čist epoxy in ga ne boš več odlepil.
.......... LP
Image
Post Reply