Pauk

Prostor za (morske) recepte naših forumašev
Post Reply
User avatar
Ramalak
Posts: 110
Joined: 05 Mar 2017, 23:34
Location: Solkan

Pauk

Post by Ramalak »

Pozdravljeni,

kot prvo se oprevičujem naslovu, ker pač ne poznam slovenskega imena te ribe oz. jo verjetno vsi poznamo pod imenom PAUK.
Če ta sestavek ne spada v omenjeno rubriko, pa ga postavite tega tja ber kjer mora biti. Prejšnji konec tedna sva s prijateljem lovila pri Boji gialli, kjer so v začetku prijamali samo lepi primerki paukov. Ker pa sva malček poedučena o nevarnosti te ribe in nisva hotela eksaperimentirati s "pospravljanjem pridelka", sva se jih znebila, četudi bi spadala na žar... raje tako kot pa kakšna neumana sva rekla in jih otresla s palice. V zibajočem čolnu pač nisva hotela preizkušati našega poguma...
Kakor nam je znano imajo strup tiste tri bodice na začetku hrbtne plavuti, pa tiste dve pri strani.
Sprašujem pa če pri crknjeni ribi ostane še strup aktiven, če, koliko časa, kako se to pravilno odstrani, je samo bodica nevarna?, ima strup v sebi, jo je potrebno obrezati bolj naokoli..., skratka zanima me kako pravilno postopat v takem primeru.

Ko bi to vedeli bi jo verjetno dali na žar ali jih je bolje pripravit na kakšen drugi način.

Vaši nasveti bodo prišli prav verjetno še kakemu ribiču.

LP in hvala Damijan
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Pauk

Post by CBB »

Ja, lepi primerki se lovijo tam. Sem bil v soboto tam in jih kar nekaj dobil. Moji so končali, tam kjer jim je mesto - na žaru. Kar pa se tiče bodic in strupa... Imaš prav, strupene so prve tri bodice v hrbtni plavuti, in dve bodici na boku. Strup je pri vseh enak, če te piči ga lahko lepo nadrajsaš, lahko pa je skoraj brez bolečin. Bolečina je največja približno pol ure od pika. Strup je termolabilen, kar pomeni da svojo moč in učinkovitost izgublja če je izpostavljen visoki temperaturi. Tako je najbolje, da si pik s cigaretom ali pa vžigalnikom pogreješ (to ne pomeni, da nasloniš prst na žerjavico...), če pa imaš možnost pa ga potopiš v vročo vodo (seveda ne krop, toliko kot zdržiš...). Če imaš srečo, je čez 10 minut vsega konec, če je pa nimaš pa te čaka bolnica.
Strup svojo moč zelo hitro izgublja tudi, ko riba pogine. Naslednji dan je skoraj neučinkovit, predvsem pa, ko je riba mrtva strupa ne brizgne tako, kot če je živa...
User avatar
BlazPorenta
Posts: 682
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Pauk

Post by BlazPorenta »

Jaz pauka po ulovu primem s klescami za usta, tako da se umiri in neha nekontrolirano zvijati, ter s skarjami porezem zgornjo crno plavut cisto pri hrbtu, ter skrzne bodice. Tako potem pri ciscenju ribe ni strahu, da se ponesreci nabodem. Pri peceni ribi pa se ti nato sploh ni potrebno nicesar vec bati, riba je popolnoma uzitna in brez strahu strupa kjerkoli.
User avatar
Rdečko
Posts: 120
Joined: 04 Apr 2016, 08:31
Location: Trst

Re: Pauk

Post by Rdečko »

Catch & Roštilj :fish:
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Pauk

Post by CBB »

Rdečko wrote: 17 Jun 2021, 16:22 https://youtu.be/prs6FMfSivc :yeah:
Uf:) Ne vem, a jih je ta mojster dobil enkrat ali dvakrat:)
Aky
Posts: 41
Joined: 17 Nov 2017, 14:18

Re: Pauk

Post by Aky »

CBB wrote: 14 Jun 2021, 13:16 Strup svojo moč zelo hitro izgublja tudi, ko riba pogine. Naslednji dan je skoraj neučinkovit, predvsem pa, ko je riba mrtva strupa ne brizgne tako, kot če je živa...
Edino ne izloči ga toliko, kot živa. Tudi iz zamrzovalnika je riba "nevarna".

Strup je termolabilen in menda razpada nad 40 st. C. Doma je najboljša praksa, da natočiš toplo vodo v pisker, vse skupaj na kuhalno ploščo in roko not. Držiš, dokler lahko. Na ta način zdržiš višjo temperaturo, kot če greš takoj v vročo vodo.

Jaz ribo s kleščami stresem v vedro, počakam, da crkne, potem pa takoj porežem bodice.

Na roštilju je čudovit.

Ne vem, če je kdo napisal... Po slovensko se ji reče morski pajek ali morski zmaj.

A.
User avatar
BlazPorenta
Posts: 682
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Pauk

Post by BlazPorenta »

Aky wrote: 13 Jul 2021, 15:39
Jaz ribo s kleščami stresem v vedro, počakam, da crkne, potem pa takoj porežem bodice.
Tukaj je potrebno biti pazljiv, ker pauk tudi v vedru brez vode zivi dlje, kot marsikatera druga riba. Res je trdoziv, tako da ga ne gre podcenjevati in sklepati ce je 20 minut pri miru, da je ze mrtev.
KANCLER
Posts: 13
Joined: 20 Oct 2018, 07:58

Re: Pauk

Post by KANCLER »

Jaz ga primem za zgornjo čeljust(spodnja se mu hitro pretrga) z dolgimi kleščami, potem mu s škarjami takoj za škrgami in bodicami odrežem glavo od telesa tako, mu tudi odstraniš vse drobovje+ vse bodice. Nato odpnem trnek in glavo odvržem..

Lp
longcast
Posts: 223
Joined: 04 Nov 2014, 16:43
Location: Ljubljana

Re: Pauk

Post by longcast »

Tudi jaz tako. In ostane samo belo meso - brez drame ;)
Astilec
Posts: 174
Joined: 25 Apr 2017, 20:32

Re: Pauk

Post by Astilec »

Se podpišem 😉
Post Reply