Lov šnjura

Shore jigging in spinning z obale
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Lov šnjura

Post by zmešan »

Nevem v katero temo bi drugače postal.
Namreč zanima me lov šnjurov.
Kdaj se jih lovi, na kakšne vabe, sama tehnika verjetno ni zahtevna. Pa kak dober spot bi tudi prav prišel.
Don't drink water,because fish fuck in it.
User avatar
Jolly
Posts: 472
Joined: 17 Apr 2008, 15:15
Location: Ljubljana

Re: Lov šnjura

Post by Jolly »

Glede na to na katerem delu foruma si zastavil vprašanje bom seveda napisal kar se tiče jig/spina.
Ja vabe, skočil bo tako na voblerček, kot na jig in na silikončke.
Sam se največ poslužujem lova z mikrojigi, toliko majhen kot mi le rata na dani poziciji in glede na razmere (tok, veter itd.), glavni razlog je seveda dolžina meta. Osebno imam raje slow varjante, ker je večina napadov med tonjenjem. Vodenje, kot ti domišlija špila tisti dan.

Če razmere dopuščajo jih bom pa najraje lovil na silikonske vabe, jih obstaja "celo morje" namenjene prav lovu šnjurov ali kot rečejo japonci AJI. Jig glave spet odvisno od moči toka in koliko daleč mi je potrebno metati, najpogosteje tam 2-3g (0.8g minimum -5g max). Kako vodit odvisno od tipa silikona. Pri tej tehniki en mali trik, ne zategnit ob prvem prijemu, še bolje malo popustit ob kontaktu in potem čisto rahla kontra kakšni 2s po prvem rukerju, bo veliko boljša realizacija.

Kje in kdaj, mesta z vsaj malo globine in kjer se najde tok. Ja se jih najde skoraj da na vsaki poziciji, vendar bodo taksna mesta najbolj produktivna. Načeloma so aktivni celo leto a najbolje seveda pomlad do pozne jeseni, skoraj kot vsaka riba.

Znan spot, bernardin...
Sandi
Posts: 72
Joined: 03 Feb 2020, 17:46

Re: Lov šnjura

Post by Sandi »

Ni jig ali spin, gre za panulo. Popoldanski ribolov praviloma začnem z ulovljenim šnjurom, med panulami do fiksne pozicije. Znajo udariti takoj ob iztopu iz zaliva. Uporabljam male 5 cm vabe. So zelo nežni, potreben je mehek vrh za indikacijo prijema.
rj85
Posts: 186
Joined: 25 Jan 2018, 12:26

Re: Lov šnjura

Post by rj85 »

Jaz jih lovim na plovec. 3 g plovec, brez svinca in koscek sardele. Brez komplikacij, brez dragih in nepotrebnih jigov, silikoncev itd...
Jih je kokr ces ob pomolih, ne rabis nobenih dolgih metov. Max 5 m, prej malce bruma vrzes (koscki sardel). Delajo pa cel vecer kot zmesani, v dezju se najbolj. Takoj po dezju se jim pa zmeša.
To so izključno moja opazanja na mojem poligonu.
Jaz grem danes na obalo ker je vreme perfect.
rj85
Posts: 186
Joined: 25 Jan 2018, 12:26

Re: Lov šnjura

Post by rj85 »

Ps : ne rabis iti do Bernardina, so v Ankaranu cele flote snjurev.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Lov šnjura

Post by kr'en »

Vsakemu dela svoje. Za mene osebno je sistem na plovec + sveža vaba veliko večje kompliciranje od vrečke silikoncev, vrečke jig glav in para jigov, ki jih rabiš za prav tako zelo uspešen lov. :)

Meti so pa isto kot pri tebi, včeraj smo jih lovili na 2m od obale pod lučjo. :yeah:
Image
User avatar
Jolly
Posts: 472
Joined: 17 Apr 2008, 15:15
Location: Ljubljana

Re: Lov šnjura

Post by Jolly »

plus načeloma je tema odprta v jig in spin, tko da plovak itak odpade..., pa vrečka silikoncev košta lih toliko kot vrečka sardel
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Lov šnjura

Post by zmešan »

Zdaj mi je že bolj jasno. Ajing. Na yt sem videl, da se uporabljajo tudi nekakšne klešče. V čem je fora.
Don't drink water,because fish fuck in it.
User avatar
Jolly
Posts: 472
Joined: 17 Apr 2008, 15:15
Location: Ljubljana

Re: Lov šnjura

Post by Jolly »

zmešan wrote: 23 May 2021, 16:03 Zdaj mi je že bolj jasno. Ajing. Na yt sem videl, da se uporabljajo tudi nekakšne klešče. V čem je fora.
Preprost odgovor, ni potrebe da se prijema z rokami (ali pa brisačo kot je navada na tej strani luže). Mam jih tudi sam, ampak bolj kot za šnjure jih sam koristim za pauke, škarpoče in ostalo "neprijateljsko" kompanijo :lol:
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Lov šnjura

Post by CBB »

Ah ja... šnjuri:) Lani sem jih natolkel ogrooooomno, ampak res ogromno. Ko v Kvarnerju vse drugo utihne januarja in februarja šaruni tolčejo kot nori. Kar pa se vab tiče... jaz jih najraje lovim na mini jigce, če se boš ustavil v MB lahko kupiš BlueBlue Searide okrog 10g, ali pa Jackson Gallop podobne velikosti. Meni sta ta dva jigca nalovila največ.
Drugače pa se šnjur raje vrže na jig v toplejših mesecih, v hladnejših pa je primernejši silikon. Za 1. maja sem bil na Lošinju, nalovil sem jih še pa še, izključno na silikon. Na jig nisem letos dobil niti enega. Je pa res, da ko vidiš, da tolčejo po gumi železo pospraviš...
Klešče pa se uporabljajo zato, da ti roke ne smrdijo po ribah in da ne poserješ pribora.
Post Reply