Xorus Patchinko

Veliki morski črv, Bibi, srdela, ligenj,...
piscator
Posts: 205
Joined: 19 Aug 2022, 11:28

Re: Xorus Patchinko

Post by piscator »

Hvala Andrej za poročilo o direktni primerjavi in lepi izkušnji.

Sam se zanašam na originale pri vseh stvareh, ne le ribiških. Iz povsem načelnih razlogov in na podlagi vodila "nisem tako bogat, da bi kupoval poceni".
Raje imam manj opreme in tisto tako, kot mora biti. Pri ribičiji še zlasti, ker je moj čas za vodo limitiran. Kot pravilno pravi tinker bi se mi strgalo, če bi zaradi "šparanja" izgubil ribo, za katere prijem se je pri obalnem ribolovu potrebno res potruditi.

Kar se tiče konkretno Xorus Patchinka, se mi je vaba že tolikokrat več kot le obrestovala, da ne bi namesto njega vzel niti kopije znamenitih blagovnih znamk (Rapala Walk n' Roll, SG Panic Prey) - čeprav so te zagotovo tudi dobre.

Odločitev je seveda osebna in vsak se odloči, kot se mu zdi zanj najbolje.

Pri primerjavah vab pa ne more biti nikoli le eno merilo, kot je to ponavadi (tj. cena).
Razlike so tudi v opremi vab - že med vabami priznanih blagovnih znamk - velike.
Verjetno pa tudi pri vabah velja pravilo 80:20 (za 80% končnega efekta vabe je dosti, da investiraš 20% denarja v razvoj in izdelavo - preostalih 80% je potrebno, da zapreš še tistih 20% do maksimuma). Lahko, da je tistih zadnjih 20% razlika med tem, da ti riba prime/ostane na drugi strani palice, ali pa ne. Zadevo lahko kompenziraš seveda s tem, da več časa porabiš z manj kvalitetnimi vabami. Se bo na ta način tudi na jagnječo kost, predelano v vobler prijel Brancin. Če pa časa nimaš...
Na koncu je vedno ista enačba: čas=denar.

Ma Patchinka bi menjal le tako, kot je to storil Andrej (in bi dal rezervnega v isti barvi v škatlo :D )
piscator
Posts: 205
Joined: 19 Aug 2022, 11:28

Re: Xorus Patchinko

Post by piscator »

pa vse zgoraj napisano v enaki meri velja za Spearhead Ryuki.
enostavno fenomenalna vaba
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Xorus Patchinko

Post by CBB »

Kar se tiče kitajcev…. Jaz sem načeloma proti kupovanju kopij znanih varalic. Ne, da ne bi delale, ampak ne podpiram kraje.
User avatar
Andrej Lazić
Posts: 174
Joined: 14 Sep 2019, 15:29
Location: Ljubljana

Re: Xorus Patchinko

Post by Andrej Lazić »

Ma Patchinka bi menjal le tako, kot je to storil Andrej (in bi dal rezervnega v isti barvi v škatlo :D )
[/quote]

______________________________________________________________________________________________

Ne bi ničesar dodal na tvoj komentar. Imava isto filozofijo in iste razloge, da kupujeva kar kupujeva.
Imam samo eno kopijo omenjenega Ryukija, ki sem ga dobil v dar kot zahvalo za pomoč in nasvete od nekega mladega ribiča iz Rijeke, ki sem ga pred časom spoznal. Ker sem tip človeka, ki rad pomaga (če le lahko), nekako mislim, da mi za nek nasvet ali kakršno koli manjšo uslugo ni potrebno dajati ničesar. Vsaj pričakujem ne tega, ker to človek naredi, ker pač tako je.
Kakor koli že, od mladeniča sem dobil "Ryukija", sam pa si nisem mogel pomagat in sem mu čisto tako navrgel še dva montirana mikro silikonca, za katera sem mu garantiral, da sta odlična za šnjurje in lokarde. Bil je vesel, jaz pa sem se tisti večer imel fajn, kar je tudi nekaj. Ujela pa nisva kaj dosti. :lol:

Tistega XORUS Patchinka sem zamenjal z nekim drugim ribičem, zavedajoč se takoj, da bom za vsaj 30% na "izgubi". Da ne omenjam, da bi to isto vabo lahko kupil novo naslednji dan v trgovini, ki je bila od apartmaja oddaljena 200m. Zakaj sem to storil je več razlogov:
1. Njegova RAPALA je res lepo delala in tisti večer sem probal že vse za tisto strelko in nič ni delovalo. Ko mi jo je ponudil v zamenjavo sem si mislil - tako ali tako sem jo hotel kupit, zdaj pa je celo možnost, da dobim preizkušeno vabo za tisti teren in to takoj. Izguba 7€??? - bom preživel, ne bom pa si očital, da nisem v pričakovani rezultat vložil maksimuma.
2. Ta gospod, ki je bil do mene resnično prijazen, si je tega Patchinka resnično želel. Ne vem, koliko hrvaških ribičev si tako zlahka privošči vabe nad 20€. Mislim, da ne govorimo o večini. Mogoče sem bil bolj motiviran, da bi mu to vabo dal, kot da bi tisto RAPALO dobil. Zato menjava ni bila problem in iskreno sem bil vesel, da sem se tako odločil. Več kot vredno sedmih evrov (da niti ne omenjam številnih koristnih informacij, ki sem jih takrat od tega človeka dobil).
Suma sumarum: Ostala sta mi še dva Patchinka, zdaj pa sem v nizkem štartu, da ponovno kupim tistega istega, ki sem ga menjal. Enostavno ne morem, da bi ga ne bi imel. "That's the name of the game". :lol:
Saj razumeš. ;)


Sašo (CBB), tudi midva deliva isto mnenje. Nikoli ne kupim kopije, ker popolnoma razumem proizvajalce ter razvoj in pomen intelektualne lastnine.
Last edited by Andrej Lazić on 05 Sep 2022, 14:14, edited 1 time in total.
piscator
Posts: 205
Joined: 19 Aug 2022, 11:28

Re: Xorus Patchinko

Post by piscator »

Zdravo Andrej,

Popolnoma razumem tudi, zakaj si ga menjal.
Z veseljem pa sem prebral še kar si sedaj dodatno napisal.

Forumu sem se pridružil ravno zato, da najdem in spoznam še nekaj ljudi, ki ima isto filozofijo in odnos do dela in vložka drugih (kopija je kot pravi CBB enostavno kraja) in življenja na splošno.
Me veseli, da sta nekje tam zunaj.

lp, Blaž
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Xorus Patchinko

Post by CBB »

Andrej Lazić wrote: 02 Sep 2022, 22:23
jernej wrote: 05 Aug 2020, 12:08 jaz pa bi vprašal če je kdo ta model kupil prek kitajca namreč tam dobiš skoraj 5 za ta denar,kot je v monster bite.
Ali deluje ali je tak ponaredek, potem brez veze. Hvala za vsak odg.
________________________________________________________________________________________________


Jernej pozdravljen.
Ne vem, če je tvoje vprašanje še aktualno oziroma, če slučajno že nisi našel odgovora nanj? Kokor koli že, tole so moje najnovejše izkušnje.
Pred pribl. 2-mi tedni sem se vrnil z dopustovanja na hrvaškem (Duga uvala, Rijeka), kjer sem na enem ribolovu v riješki luki spoznal ribiča, za katerega sem kaj kmalu ugotovil da je admin ene hrvaške ribiške facebook skupine. Super, vedno je lepo spoznati nove ljudi.
Beseda je dala besedo in kot vsi normalni ribiči, sva tudi midva malo predebatirala terene, izmenjala izkušnje v zvezi z različnimi tehnikami in "obvezno" prečekirala opremo.
Ko je beseda nanesla na brancine, sem mu omenil meni priljubljenega XORUS Patchinka. V naslednjem trenutku je iz škatle potegnil kitajsko kopijo 85 milimetrskega Patchinka, ki je na prvo žogo zgledal identično, ter me vprašal za mnenje.
• Oblika skenirana. Pri natančni primerjavi z originalom je bila kopija le približno 2mm daljša, to pa je bilo tudi vse.
• Dekor 500G (prozorno rjav), kot pri tistih originalnih.
• Edina očitna razlika so bili debeli, mat srebrni trojčki, klasičnih oblik. Originalni Decoyevi so veliko tanjši/gracilnejši, svetleči in skoraj "circle hook" oblike.
Prosil me je, če ga lahko preizkusim ter povem svoje iskreno mnenje glede na to, da lovim z originali. Takoj sem bil za. Iskreno rečeno je tudi mene zanimal odgovor na večno vprašanje v zvezi s cenenimi kopijami. Predlagal sem, da vabo mečeva z mojo UL palico, ki je bila veliko primernejša od njegove "spinning" palice za strelke. Vsak naj bi nekajkrat vrgel tako kopijo kot tudi original, nato pa bova izmenjala mnenja in izkušnje. Najini zaključki so bili naslednji:
• "Fake Patchinko" se je metal daleč, original pa leti še malo dlje.
• WTD akcija je bila pri kopiji korektna, original pa se vodi odlično (lažje in bolje).
• Zvoka, ki ga sama vaba oddaja nisem ne primerjal, ne meril, saj bi zato rabil laboratorij z merilnimi napravami. Vseeno pa je bilo v literaturi na to temo že kar nekaj napisanega tako, da o tem ne bi izgubljal besed. Nekatere vabe proizvajajo zvoke, ki privlačijo ribe medtem, ko so ropotulje v drugih vabah mnogokrat preglasne, kar ribe plaši.
Razlike so res očitne.
• Ali je kitajec O.K.? Je.
• Ali se na kitajca da ujeti riba? Stavim, da se. Jaz ga nimam, bi jo pa prej ali slej verjetno ujel, če bi jo forsiral.
• Ali se "Kitajec" obnaša enako kot original? Ne, ne obnaša se enako. Ni slab, še zdaleč pa to ni XORUS Patchinko.

In še za konec: Naslednji večer ga ponovno srečam na tem istem riješkem pomolu, pri lovu na strelke. Takoj mu pohvalim akcijo RAPALE Max Rap 15 (katere slučajno še nisem imel) in on mi kot iz topa izstreli: "Če si za, lahko menjava!" Takoj sem se spomnil otroštva, ko smo kot mulci med seboj menjali frnikule in sličice.
"Ajde, kaj bi pa ti rad imel izmed mojih vab"?
Odgovor verjetno lahko sam uganeš ;)
In evo, tako sem si pridobil RAPALO Max Rap 15, on pa je zdaj ponosni lastnik originalnega XORUS Patchinka 85. Zdaj mu preostane le še, da si hitro nabavi UL set in potem "show time".


P.S.: Podobno izkušnjo imam z DUO INTERNATIONAL Spearhead Ryuki 60 in njegovim kitajskim bratrancem;-)
A je novemu lastniku ime Marino? :smrk:
User avatar
zmešan
Posts: 1866
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Xorus Patchinko

Post by zmešan »

Mal ste smešn.
A zakaj.
Ja kje zaboga pa delajo praktično vse vabe.
Kitajci no.
Don't drink water,because fish fuck in it.
User avatar
Andrej Lazić
Posts: 174
Joined: 14 Sep 2019, 15:29
Location: Ljubljana

Re: Xorus Patchinko

Post by Andrej Lazić »

zmešan wrote: 05 Sep 2022, 16:27 Mal ste smešn.
A zakaj.
Ja kje zaboga pa delajo praktično vse vabe.
Kitajci no.
____________________________________________________

Ne gre za to kje se vabe delajo, temveč kdo in predvsem KAKO jih dela.
Namreč vse se da skopirat in to še zelo dobro. Da se originalno zadevo še celo "sfrizirat" do te mere, da je na koncu boljša od originala. Edino kar je potem problem je cena. Te zadeve potem stanejo enako oz. znaj biti še malenkost dražje. To, da pa dobiš enako dobro stvar za petkrat manj denarja, pa je malo utopično. Mislim, matematika se enostavno ne izide razen, če ni vmes nekdo nekaj ukradel - kar koli že.
Jaz sem glede XORUS Patchinka podal svoje mnenje, ki temelji na lastnem preizkusu oz. primerjavi originala s kopijo (enake velikosti) in lahko povem, da razlika JE!
Tako kot pri Ryukiju (DUO).
Kdor ne verjame, lahko kupi original in ga sam primerja s kopijo. Lahko pa se tolažimo in prepričujemo, da je to vse en in isti šmorn in, da to vse dela en in isti Kitajec. ;)
Nekatere izjave so škodljive in treba je biti s tem previden.
alko1910
Posts: 27
Joined: 25 Jun 2018, 18:20

Re: Xorus Patchinko

Post by alko1910 »

Ker je Patchinko površinc, bom kar tukaj vprašal.
Ali s površinci lovite tudi v temi, ali samo takrat ko vabo vizualno spremljaš ?
User avatar
Andrej Lazić
Posts: 174
Joined: 14 Sep 2019, 15:29
Location: Ljubljana

Re: Xorus Patchinko

Post by Andrej Lazić »

Tudi v temi. Takrat se še posebej dobro izkažejo, saj se roparice v tem času bolj zanašajo na sluh in zaznnavo vibracij, kot na vid. Zelo dobro se obneseje vse "Patchinko" vabe, iglice ter popperji.
Last edited by Andrej Lazić on 05 Sep 2022, 20:56, edited 1 time in total.
Post Reply