Oprema za začetnika

Recenzije rol, Trgovine, Ribe Ostala oprema
Post Reply
Kasljc
Posts: 35
Joined: 30 Mar 2010, 18:08

Oprema za začetnika

Post by Kasljc »

Lep pozdrav.

Glede na to, da že par mesecev pilim teorijo ribolova, sem se odločil, da naredim korak naprej in se preiskusim v praksi.
Rib še nisem lovil (vsaj tako ne, da bi dejansko vedel katere ribe obstajajo v morju in kako, ter na kaj se jih lovi), torej nisem še niti začetnik.
Ker se konkretno še nisem preiskusil v nobeni obliki ribolova, se teško odločim, kaj bi mi najbolj ustrezalo.
In tukaj je moj problem, odločam se za nakup opreme, rad bi razmeroma kvalitetno, predvsem pa takšno, ki bi jo lahko uporabljal za čim več zvrsti ribolova, predvsem pa seveda razmeroma poceni, ker se mi zdi, da bi bilo trapasto zapravljati ogromno denarja preden dejansko vem za kaj ga zapravljam.
Predvsem nameravam loviti na morju, rad pa bi kdaj poskusil tudi na rekah (kleni, postrvi, ščuke).

Imam razmeroma korektno 3.6m 150g palico, ki jo nameravam uporabljati na morju tako, da to zaenkrat ni problem. Za to palico nameravam kupiti samo rolo, ogledoval sem si tole, zgleda nobel, za majhen denar ; http://www.blinkersport.si/index.php?st ... rodid=2295. Ima kdo kakšne iskušnje, bi bilo nemara bolje kupiti dražjo, recimo daiwa emcast SW?
Kupil pa bi še eno palico in rolo, ki bi ju nemara uporabljal tudi za vijačenje na sladki vodi, zato bi rad manjšo, z manjšo rolo, in tukaj me zanima, kako bi se takšna palica in rola obnesli na morju.
Predvsem me bega, da so nekatere role narejene za slano vodo, nekatere pa ne, kaj to pomeni v praksi, bo zarjavela prvo sezono, bo delala normalno, če jo po vsakem ribolovu na morju očistim, bo raspadla ob samem pogledu na morje ?
Nekako sem razmišljal, da bi bila 2,7-3m spin palica 40-100 gramov dober kompromis, da je dovolj močna in omogoča dovolj dolge mete za na morje, hkrati pa je dovolj kratka, da lahko še vedno lovim na rekah (je tako preprosto, ali je tukaj kakšna varka? :) )
Skratka v mislih sem imel http://www.blinkersport.si/index.php?st ... rodid=1957 ,ali še raje, zaradi cene http://www.blinkersport.si/index.php?st ... rodid=2079
z rolo http://www.blinkersport.si/index.php?st ... rodid=2399. Bi bil takšen komplet uredu za talni ribolov/vijačenje na morju in hkrati uporaben za vijačenje na rekah, ali bi na koncu ugotovil, da je za reke palica premočna, za morje pa vse skupaj tudi ni iz kakršnega koli razloga ?

Nadalje me bega še par bolj teoretičnih vprašanj, ni mi jasno, zakaj imajo role za ribolov iz obale toliko prostora za laks (280m-040 itd). V čem je hec, kolikor sem prebral zelo iskušeni ribiči mečejo 100m pa še malo daleč, čemu služi dodatnih 180 metrov vrvice, je tukaj kakšna finta, ki je ne razumem? V čem točno je razlika med laksom za na morje in klasičnim za lov krapa, razen tega, da so tisti za na morje krasno dragi... Bi se lahko naredil neumnega in lepo kupil tale poceni sladkovodni laks in enostavno nanj namontiral predvrvico iz laksa za morski ribolov, če bi že našeč denar mogoče celo iz florokarbona ? Ni mi jasno v čem je poanta nakupa super nobel nevidnega laksa za ribolov na morju, če nanj v vsakem primeru navežeš meter ali dva predvrvice. Mogoče trapasto vprašanje, za iskušene ribiče, ki sproti dokupujejo kar potrebujejo, meni pač, ker kupujem komplet predstavlja trapast laks za na morje precejšen strošek razlika v ceni recimo med ugodnim morskim (penn 0.30-270m) 8.5e in ugodnim sladkovodnim (fox warrior 0.3 1100m) 5e je precejšnja. Tudi če se sladkovodni obrabi hitreje, ga imam trikrat več, za isti denar, se pravi, da je računica samo če se bodisi takoj ob stiku z morsko vodo stopi, ali pa obrabi trikrat hitreje.
In še ....joj se opravičujem za vse tole nakladanje, a so vsi trnki razen ownerja res takšna žalost, mislim vse lepo in prav, ampak priporočen owner za lov na orado stane evro po kosu. Teško si predstavljam neko hudo veselje ob ribolovu, če bi vsakič ko bi zapel pustil pod vodo eno pivo, še manj pa mi je jasno, zakaj bi pri tako dragem trnku kdo hotel delati predvrvico iz tanjšega laksa, tako da izgubi samo trnek....še sploh če je dražji kot cel laks na moji roli...? Hm, mislim, da ima mularija na našem koncu čez žnablje napičen cenejši pircing.

Upam, da nisem ispadel preveč škrt in ciničen, za vse odgovore in nasvete, če se bo morebiti komu ljubilo prebiti čez vsa vprašanja se najlepše zahvaljujem.
V vsakem primeru pa vam želim uspešen ribolov.
Lp.
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Oprema za začetnika

Post by tinker »

Lep pozdrav,
dobra vprašanje in pošteno razmišljanje !

Po vrsti:

1. 3.6m 100g palica je primerna za lov na grund. Če k tej pristaviš solidno rolo imaš lep komplet za morski grund pa tudi za na krapa. Rola Alivio od Shimana je čisto v redu, sam imam manjši model Alivio 2500 za minispin in hčerkino plovčkanje in je za ta namen super. Za to ceno si zmagal. Mislim, da bi lahko s tem kompletom solidno začel nabirati izkušnje. Ko bodo prišle, pa k dražji opremi....malo si prečitaj še tematike klasična/baitrunner rola...

2. Sladkovodni/morski spin, 2.7 m je OK, vendar je gramaža 40-100g absolutno premočno za morje...za obalni spin se uporablja npr. 10-30g, 15-50g..več pa ne. Kompromis za morski in sladkovodni spin je npr. rola Shimano Catana http://www.blinkersport.si//index.php?s ... &prodid=77 in palica Catana 2.7 http://www.blinkersport.si//index.php?s ... rodid=1085 s to palico loviš lahko tudi postrvi, klene...tudi smuč in ščuka, vendar ne pretiravaj z gramažo umetnih vab, tja do 20-25g silikoni, št. 4 meppsi in 12-15 g voblerji bo optimalno.

3. Velike kapacitete najlonov tudi mene begajo..surf role imajo po 300m 0.40mm najlona...razumem, da so meti lahko 150m (veliki mojstri), pa da riba potegne in drila še kakih 20-30m...ostalo se tudi meni zdi pretiravanje s kapaciteto (Jolly pomagaj...)

4. Morski najloni-sladkovodni najloni....sam sedaj lovim s sladkovodnimi kraparskimi 030-0.35mm (prav Fox warrior in Daiwa Sensor)....zaradi "obrabe" najlone menjam vsako sezono (na ca 35 ribiških dni)...Namesto dragih najlonov kupujem solidne in jih sproti menjam. Vsi pa vemo, da ga ni najlona, ki bi zdržal na kvaliteti npr. tri povrečne morske sezone...pa makar Colmic ali Sufix.

5. Trnki so svoja zgodba. Owner je res prva klasa, prav tako Gamakatsku ali Mustad. Tudi VMC je dober. Sam lovim izključno na Owner, drugih z izjemo VMCja sploh še nisem probal...in VMC je slabši od Ownerja...pri zapetjih sem jih ravnal ali lomil, Ownerja nikoli. Prej sem odtrgal sistem. Paketek Owner chinu cut (ti imam jaz) št. 1 je okoli 2.5 eu za 10 komadov...to pa ni toliko.

LP
T
Kasljc
Posts: 35
Joined: 30 Mar 2010, 18:08

Re: Oprema za začetnika

Post by Kasljc »

Najlepša hvala za hiter odgovor, vse bolj ali manj jasno, razen glede druge palice, kjer vidim, da sem sam narobe postavil vprašanje :).

Najprej sem hotel kupiti kraparsko palico, da bi imel dve palici za grund na morju, potem pa sem pomislil, da bi mogoče poskusil še spin na morju in sladki vodi. Palica bi bila torej druga palica za grund na morju, rad pa bi jo mogoče uporabil tudi za spin na morju in sladki vodi, od tod mi ideja spin palice večje gramaže. Sklepal sem, da mi spin palica lažje gramaže nebi omogočala lova na grunt, kar naj bi bil glavni namen druge palice, po drugi strani pa z dolgo palico nebi mogel niti poskusiti spinanja (vsaj tako se mi zdi, teža, dolžina, še večja gramaža). Bi bila torej 40-100 spinarica v redu za grunt in sprejemljiva za spin, ali se raje odločim za kraparico, rabim namreč dve palici, ker bo na morju večino časa z menoj punca in sumim, da bi bil ogenj v strehi, če nebi bila ena palica vsaj na deklerativni ravni njena.
Se opravičujem, vrjamem, da je teško odgovoritu človeku, ki še sam ne ve, kaj točno hoče vprašati.

Glede role pa sem tudi sam gledal shimano catana, samo se mi zdi daiwa crossfire za isto ceno, bolj nakitena z enimi zvenečimi funkcijami, ima dva ležaja več in rezervno alu glavo, med tem ko ima catana grafitno. Iskušenj pa seveda nimam, odločal sem se predvsem na podlagi feedbacka po raznih forumih glede firm in nekako zaključil, da sta shimano in daiwa nekje enake kvalitete, druge, ki so jih omenili kot kvalitetne pa bodisi za ta denar, bodisi v Sloveniji ni moč kupiti, velika ponudba je sicer cormoran rol, samo se mi zdi, da je to podružnica daiwe, če se ne motim, glede tice in spro pa ljudje nekako ne pišejo ravno najbolj spodbudnih stvari.
So shimano role v tem cenovnem razredu boljše kot daiwa? In na splošno, kakšen je učinek morske vode, na role narejene za sladko vodo, jih redno čiščenje in vzdrževanje ohrani pri živlljenju, ali zgolj upočasni neizogiben predčasen propad ?

Uf, spet sem natvezil cel kup enih stvari, bom glede na zgoraj napisano postavil konkretna vprašanja, da bo zadeva bolj pregledna.

Pod predpostavko, da bi bila močna spin palica v redu za grunt, katero bi svetoval, najcenejšo za 30e daiwa triforce 2,7 40-80g http://www.blinkersport.si/index.php?st ... rodid=2079, za 50e bodisi shimano catana 3m 50-100g http://www.blinkersport.si/index.php?st ... rodid=1957 bodisi forcemaster 2.7m 20-50g http://www.blinkersport.si/index.php?st ... rodid=1850 ali bi se bilo bolje stegniti do 70e shimano nexave 3m 50-100g http://www.blinkersport.si/index.php?st ... rodid=1815.

Vkolikor močna spin palica nebi bila dobra ideja za grunt, ali popolnoma neuporabna za spin na morju in rekah bi vzel daljšo palico, vrjetno shimano alivio 3.9m 3lb.
Pri tem bi me potem zanimalo samo, ali si zdraven kupim še eno rolo shimano alivio, shimano catana, ali bi bila daiwa crossfire tudi v redu (nekako sem se zapičil v to, ker mi zgleda super za sladko vodo, in bi imel rolo že kupljeno, če se v prihodnosti odločim še za nakup spin palice).

P.S. Glede trnkov pa zveni precej bolje, 2.5e za 10 ni problem, zbegali so me Owner 5111 cutting point, ki jih svetujejo na strani revije Ribolov na Jadranu, ki so 5e za 5kom.
User avatar
robar4
Posts: 260
Joined: 17 Sep 2009, 19:54

Re: Oprema za začetnika

Post by robar4 »

rola defenitivno shimano prekaša daiwo pri istem cenovnem razredu pa če ima daiwa xxx ležajev...spin palice so namenje vijačenju in samo vijačenju....če hočeš imeti vsestransko palico si kupi teleskopko 40-80 ali nekaj podobnega pa še to bo pretrda palica za vijačenje na morju...vabe so težke od 3 - 30 g....npr maria spin shiner 25 g vobler-žlička...drugače pa so voblerji v večini lažji od 12g...torej laks: na morju je voda veliko bolj čista zato uporabljamo lakse modre,bele barve ali pa kakeršen koli kraparski laks z predvezom flourocarbona ki je namenjen temu da ga riba ne vidi saj ima lomni količnik svetlobe tak da se ga praktično ne vidi....je pa tanjši a lahko tudi močnejši od glavnega laks...čemu tanjši laks če lahko zgubiš trnek ki je drag??? ker je svinec ki ga imaš na glavni vrvice še dražji!!...če pa imaš raje pivo kot dobre trnke pa se to tiče tebe...ribolov je drag šport.. ;) ;) ;)
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Oprema za začetnika

Post by tinker »

aha, sam sem nekaj časa vijačil s allaround teleskopko 3.3m in gramaže 20-40g....madona, roka odpade po eni uri :wtf: , se pa da. Ni pa glih užitek. Imel sem Cormoran Profiline 3.3m.

Role jaz vedno dobro obrišem z vlažno krpo oz. stuširam pod tušem...in dobro obrišem. Nikoli mi še ni nobena zarjavela...in 1x letno jih podmažem s cinkovo mastjo. To je to. Za morske role sicer priporočajo alu špulo in alu ohišje. Npr. Tica Garnier spin rola...dobra cena.

Imam krparski najlon (en temnozelen, drug prozoren) in prozoren predvez 0.28mm....fluocarbona ne uporabljam.

Za sladkovodni spin imam Crossfire, sem zadovoljen, trpežna in močna rola. Za to ceno je super. Catana je bolj nežna, fina in za malenkost lepše teče. Obe sta za spin super.

Tica role zelo pohvalijo, razmerje price performance odlično, Cormoran in Spro so tiste cenejše bolj kot ne škart. Moje izkušnje. Dragih Cormoran nisem imel.
User avatar
Jolly
Posts: 472
Joined: 17 Apr 2008, 15:15
Location: Ljubljana

Re: Oprema za začetnika

Post by Jolly »

Bom "pomagal" glede kapacitet na rolah. Sam z svojih izkusenj lahko povem da v enem samem vikend ribolovu na kaksnem zahtevnem terenu kaj hitro "potrgas" tudi 100m plus najlona, sedaj pa kako izgleda ena tedenska ali celo 14dneva kampanja na taki vodi si pa lahko le predstavljate. Sam npr. na leto porabim priblizno 5000m laksa le pri krapolovu (3mernjave letno), ker nikoli ne zelim imeti manj kot 3/4 na glavi (poleg tega da ga seveda sonce in vrocina unicuje), ze zaradi posledicno krajsih metov. Druga zadeva je razvlek vab, namrec na dolocenih vodah je "nujno" loviti tudi po 200m in vec (vem tudi za primere po velikih kontinentalnih jezerih kjer se lovi tudi na 500m).
Torej gre se za rezervo, ki jo ob razlicnih okoliscinah utegnes rabiti, sam imam npr. trenutno na mojih BBLC jih cca.700m 0.28 laksa :D
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Oprema za začetnika

Post by tinker »

No evo. V krapariji se očitno potrebuje velike zaloge najlona.... :yeah: , 700m 0.28mm hudo!

Trganje je problem..., pomagaš si tako, da imaš za 0.02 ali 0.05 mm tanjši predvez od glavnega najlona in od zapetju se ta trga, glavni najlon pa ostaja...pri krapariji so pa še veje, lokvanji itd. vmes...Ribičija je na prvo žogo poceni šport, če pa malo bolje zastaviš (in do tega pride hitro, če je prisotna vnema in želja) se pa nule pri cifrah hitro povečujejo...
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Oprema za začetnika

Post by kr'en »

Bom še jaz malo piskerček pristavil. :D

Poglej (Ali senti, kot bi rekli italjani), palica na grund in palica za spin ob enem NO GO. Roka ti bo odpadla.
Nikar kupovat spinarice 40-100 gramov, ker je to kol za težke vabe, ki jih na morju, pa tudi v lovu na klena in ščuko ne rabiš.
Investiraj raje v dve palici, eno za grund (3,6 metra, do 80 gramov recimo) in eno za spin (2,7 metra, tja do 50 gramov recimo) Pa tudi če sta nižji cenovni razred. Bo boljše.
Shimano ima nekako najboljše razmerje cena:kvaliteta.

Je tako, kot so rekli ostali, ribolov je drag šport takoj, ko se odločiš, da bi rad lovil malo resneje od motovila ali otroškega kompleta z xy palico rolo in laksom z hecnim plovčkom za 15-20 eur.
Jaz sem kar malo nehal cene gledat, ker če bi gledal preveč cene bi že zdavnaj nehal se baviti z tem.

Za primer: V ponedeljek sem šel v Pravi ribič k maxiju, da kupim osnovne drobnarije za krapolov. Veš koliko me je prišlo? 60 evrov na hitro. Sem kar :shock: ko sem videl končno ceno. Ampak sem si rekel da klinc, ali kupim sedaj vse, ali pa hodim po malem kupovat in bom na istem.

Kar se tiče vzdrževanja rol, tudi sladkovodne role imaš brez problema lahko za morje, samo po ribolovu jih operi in bo vse OK, ter 1x letno, ponavadi ob zajključku sezone jih podmaži.
Imam dve cormoranovi roli in ju uporabljam na morju pa jima še nič ne fali.

P.S.Kasljc, dobodošel na forumu, si tudi 150- ti uporabnik. Kar tako naprej. :yeah:
Image
User avatar
Jolly
Posts: 472
Joined: 17 Apr 2008, 15:15
Location: Ljubljana

Re: Oprema za začetnika

Post by Jolly »

Jah tak to je, sam sploh ne preracunavam koliko gre v to ribicijo, edino kar vem je da si ne predstavljam zivljena brez nje in da na koncu ko potegnem crto mi vsak riba pricara nasmeh na obrazu in se mnogokrat se kaksen nepozaben trrenutek in na to dajti ceno ne vidim pomena.

Hehe tinker, ja 700 se slisi veliko a sedaj pomnozi z 3 (saj imam tri te role) + 3rezervne z po 500m 0.35 in so le moje primarne role za kraparijo. :mrgreen:

No nazaj k temi, vec ali manj so ti ze dali nasvete, raje vzami eno grunt in eno spin palico, se vedno lahko kasneje dobavis se en grunt komplet po potrebi. ;)




Na to se ne daje cene kajne?

Image
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Oprema za začetnika

Post by tinker »

en lušen grund kompletek orada ali krap za razumno ceno:
http://www.blinkersport.si//index.php?s ... rodid=2392
Post Reply