Oprema za začetnika

Recenzije rol, Trgovine, Ribe Ostala oprema
Post Reply
koscak
Posts: 16
Joined: 13 Feb 2011, 20:23
Location: Podbreznik

Re: Oprema za začetnika

Post by koscak »

Pri branju foruma sem naletel na debato o vrtljivkah in sponkah, zanima me če bo kombinacija, ki jo želim uporabiti moteča za lov brancina? :

laks-vrtljivka-sponka-žlica,vobler
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3429
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Oprema za začetnika

Post by kr'en »

vrtljivka-sponka misliš karabinček z vrtljivko v enem.

Odgovor je ne
Image
koscak
Posts: 16
Joined: 13 Feb 2011, 20:23
Location: Podbreznik

bombarda

Post by koscak »

Zasledil sem, da se lahko uporabi "bombarda" za daljše mete lažjih voblerjev z obale. Zanima me kako in kam se jo pritrdi?
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Re: Oprema za začetnika

Post by Daniel R »

Ja pred vabo, kako pa drugače? Laks potegneš skozi cevko, potem daš vrtilko, laks in potem karabinček in vobler-to je vsa umetnost.
granatov
Posts: 117
Joined: 11 Apr 2011, 12:03

Re: Oprema za začetnika

Post by granatov »

Pozdravljeni,

Sem nov na forumu in tudi nov pri malo bolj resnem ribolovu, predvsem na morju.

Od opreme imam trenutno (dobil djabe):
- palica teleskopka Dam 4m
- rola Okuma ZXR 150 (pojma nimam o rolah, je pa nova)
Rad bi lovil orade in me zanima če je tole okej?

Zanima me tudi glede drobne opreme?
- katero velikost trnka, da ne bo prevelik oz. premajhen
- kakšno gramaturo svinca za na poden (videl sem, da določeni ne ponujajo manj kot 60g)
- kakšno velikost vrtljivke (verjetno večja kot je, prej riba začuti da je nateg)
- debelina laksa za prednavezavo

Prosil bi še za informacije, če je kdo že kdaj lovil v Fažani ali njeni okolici. Jaz sem lani nekaj metal, vendar sem po dveh dneh ugotovil da neprestano mečem v travo :ojej:, tako da ni bilo nič. Imel sem tudi kratko palico, tako da nisem mogel kaj preveč daleč metati.

Glede na to, da je med čakanjem na orado čas pa da ne bom samo pivo pil, bi bilo pametno kaj početi. Kaj priporočate; plovčkanje ali lovljeneje na žličko/blinker? Kakšna naj bo žlička?

Drobni material bom seveda kupil - kje kupiti? Ali je tale svinec okej http://www.som.si/shop_item.php?id=6864

Hvala in lp!
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Oprema za začetnika

Post by RibAr »

granatov wrote: - palica teleskopka Dam 4m
- rola Okuma ZXR 150 (pojma nimam o rolah, je pa nova)
- katero velikost trnka, da ne bo prevelik oz. premajhen
- kakšno gramaturo svinca za na poden (videl sem, da določeni ne ponujajo manj kot 60g)
- kakšno velikost vrtljivke (verjetno večja kot je, prej riba začuti da je nateg)
- debelina laksa za prednavezavo
Dobrodošel! :yeah:

Rola je za vijačenje in ni namenjena lovu na grunt. Sem jo našel samo na madžarskih, romunskih ipd. straneh, zato sem lahko razbral le podatek o kapaciteti laksa: 0,50mm 100m, kar bi moralo biti dovolj, glede na to, da se za orade uporablja osnova debeline cca. 0,30 - 0,35mm. Za začetek bi lahko bila OK, ampak kot rečeno primarno je to rola za spin.

Palica ima poleg dolžine verjetno še kako oznako: npr. casting weight (c.w.) izražen v gramih (nemško je to Wurfgewicht), ki pove kako težka je lahko obtežitev (svinec +vaba) ob metu ali pa oznako v librah - lb, ki jo imajo kraparske palice. Tako, da ti glede palice ne morem povedati, če je ustrezna. Napiši celotno oznako modela.

Predvrvica: FC debeline 0,22 - 0,30 (oz. odvisno od nosilnosti osnovne vrvice);
Vrtljivka: velikost ni tako pomembna, bolj je pomembna kvaliteta izdelave (kupuj le vrtljivke, ki imajo deklarirano nosilnost, ki naj bo npr. 2x večja od nosilnosti osnovne vrvice);
Svinec: odvisno od palice, kako daleč želiš metati, toka, konfiguracije dna...
Trnek: od velikosti 2 navzgor recimo do 5/0 (za začetek recimo 1/0 ali 1)

Upam, da sem ti kaj pomagal. Bo še kdo kaj dopolnil...
granatov
Posts: 117
Joined: 11 Apr 2011, 12:03

Re: Oprema za začetnika

Post by granatov »

Hvala zaenkrat Ribar!

Palco sem mal bolj pogledal in je dejansko dolga 4,80, teža max 60g. Dobil sem pa se eno rolo in sicer Browning 40 long cast system. A bi bila ta bolj primerna kot Okuma ZXR 150, jo rajš ponucam za vijačenje?

Za vijačenje ne vem katero poceni "ribco" bi kupil. Štartam bolj na kvantiteto :)
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Oprema za začetnika

Post by RibAr »

granatov wrote:Hvala zaenkrat Ribar!

Palco sem mal bolj pogledal in je dejansko dolga 4,80, teža max 60g. Dobil sem pa se eno rolo in sicer Browning 40 long cast system. A bi bila ta bolj primerna kot Okuma ZXR 150, jo rajš ponucam za vijačenje?
Za vijačenje ne vem katero poceni "ribco" bi kupil. Štartam bolj na kvantiteto :)
Sicer nisem uspel najti adekvatnih podatkov, ampak mislim, da je tudi ta rola za spin. Malo pogooglaj še sam in predvsem poglej na embalažo ali vprašaj koga, ki pozna to rolo. Če se boš odločal med obema omenjenima rolama, izberi za orade tisto, ki je bolj robustna, težja in ima večjo kapaciteto laksa, drugo pa uporabi za vijačenje.

Daiwa Dr. Minnow ni predrag, obvezno pa zamenjaj trnke. Tudi Rapala, Yo-zuri nista bistveno dražja, DTD...
kumlazo
Posts: 127
Joined: 27 Nov 2010, 16:11
Location: Ventimiglia

Re: Oprema za začetnika

Post by kumlazo »

RibAr wrote:
granatov wrote: - palica teleskopka Dam 4m
- rola Okuma ZXR 150 (pojma nimam o rolah, je pa nova)
- katero velikost trnka, da ne bo prevelik oz. premajhen
- kakšno gramaturo svinca za na poden (videl sem, da določeni ne ponujajo manj kot 60g)
- kakšno velikost vrtljivke (verjetno večja kot je, prej riba začuti da je nateg)
- debelina laksa za prednavezavo
Dobrodošel! :yeah:

Rola je za vijačenje in ni namenjena lovu na grunt. Sem jo našel samo na madžarskih, romunskih ipd. straneh, zato sem lahko razbral le podatek o kapaciteti laksa: 0,50mm 100m, kar bi moralo biti dovolj, glede na to, da se za orade uporablja osnova debeline cca. 0,30 - 0,35mm. Za začetek bi lahko bila OK, ampak kot rečeno primarno je to rola za spin.

Palica ima poleg dolžine verjetno še kako oznako: npr. casting weight (c.w.) izražen v gramih (nemško je to Wurfgewicht), ki pove kako težka je lahko obtežitev (svinec +vaba) ob metu ali pa oznako v librah - lb, ki jo imajo kraparske palice. Tako, da ti glede palice ne morem povedati, če je ustrezna. Napiši celotno oznako modela.

Predvrvica: FC debeline 0,22 - 0,30 (oz. odvisno od nosilnosti osnovne vrvice);
Vrtljivka: velikost ni tako pomembna, bolj je pomembna kvaliteta izdelave (kupuj le vrtljivke, ki imajo deklarirano nosilnost, ki naj bo npr. 2x večja od nosilnosti osnovne vrvice);
Svinec: odvisno od palice, kako daleč želiš metati, toka, konfiguracije dna...
Trnek: od velikosti 2 navzgor recimo do 5/0 (za začetek recimo 1/0 ali 1)

Upam, da sem ti kaj pomagal. Bo še kdo kaj dopolnil...
Vse drugo bi se nekak blo, samo s trnkom pa si ga pihnil. Do 5/0 za zacetek 1/0 ali 1, sicer nevem kje ti lovis ampak ocitno lovis samo kapitalke.Zanima me kaj uporabis za vabo, da skrijes tako velik trnek?
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Oprema za začetnika

Post by RibAr »

Verjetno sem bil narobe razumljen: 2 do 1/0 za začetek; večji trnki od 1/0 pa do 5/0 so bili mišljeni kot nekje skrajna meja, če se lovi na večje vabe - cela sardela, bibi, cela sipa, bobič ipd.. Seveda pa je potrebno velikost trnka vedno prilagajati ciljani ribi in vabi. Za manjše orade bo tudi 4 ali 8 povsem OK, ampak za tiste večje pa ne, ker znajo trnek zdrobit, pa predvez pregriznejo, če je trnek premajhen. Če zdrobijo voleka, potem... Drugače gre trnek velikosti 1/0 brez problema v večjo dagnjo. Sicer pa pri oradah velja: večja kot je vaba - večja bo orada.

Morda sem res nagnjen k malo večjim trnkom, kaj hočeš sem pač panulaš po duši. :jadranje: Amapk očitno podobno razmišlja tudi avtor tegale članka, vrhunski, žal že pokojni legendarni Ćićo:

http://ribolov-hrvatska.com/pdf/ribolov ... vorade.pdf

Članek spada med t.i. obvezno branje... pod njega sta podpisani dve legendi ribolova, Ćićo in Dare.
Post Reply