Sardela

Veliki morski črv, Bibi, srdela, ligenj,...
skoda23
Posts: 128
Joined: 15 Aug 2018, 16:09

Sardela

Post by skoda23 »

Kakšne imate izkušnje iz lovljenjem morskih priobalnih rib, predvsem orad na sardelo v poletnem času?

Moja izkušnja je ta, da mi na sardelo (montirano celo natrnek brez glave in repa) še nikoli ni uspelo ujeti orade...

Ješkam jo kot je pokazal možak na tem filmčku:
https://www.youtube.com/watch?v=QwgWAlqhQEY

Je kdo od vas že ujel orado na sardelo in na kakšni globini ter na kakšnem tipu morskega dna?
Aky
Posts: 41
Joined: 17 Nov 2017, 14:18

Re: Sardela

Post by Aky »

Jaz na sardelo ulovim edino po*ukane ugorje, ki jih imam že poln kufer. :)

A.
User avatar
BlazPorenta
Posts: 681
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Sardela

Post by BlazPorenta »

Orade, menole, arbune, kokota, snjure in celo malega zubota. Zame najljubsa vaba na grunt. Je pa res, da jo po vecini pozre drobiz, se preden pride kaj vecjega mimo.
mango
Posts: 84
Joined: 16 Apr 2014, 20:04
Location: Mengeš

Re: Sardela

Post by mango »

Ko sem se lovil orade sem jih velikokrat na srdele . Srdele z ribarnice nalozis v grobo sol da jih zdehidrira in jih rezes na kose. So trdi kompaktni. Drobiz ne pozre.

Lp jan
User avatar
BlazPorenta
Posts: 681
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Sardela

Post by BlazPorenta »

@mango: Koliko pa potem taka sardela se oddaja vonja? Sveza sardela ima velik plus po mojem mnenju, ker je zelo oljnata in krvava, kar privabi ribo. Tako da jaz uporabljam svezo, ter jo vezem z elastiko.
spidx
Posts: 233
Joined: 27 Jan 2014, 10:13
Location: Ljubljana

Re: Sardela

Post by spidx »

Bral sem, da je sardelo za orado bolj smiselno uporabiti jeseni, ko riba rabi mascobo. Poleti, naj bi bila najboljsa vaba crv in bibi, pri skoljciscih pa dagnja.
malimessi
Posts: 22
Joined: 06 Feb 2017, 11:57

Re: Sardela

Post by malimessi »

Pozdravljeni,

jaz sem že dobil nekaj orad na sardelo v poletnem času, največja je imela nekaj preko kilograma in je bila ujeta na košček sardele, namenjene manjši ribi (ušata, ribon,..). Ujel sem jih predvsem na peščenem dnu v kombinaciji s travo. Lovim pa vedno na hoferjeve zamrznjene sardele in dokler so še zamrznjene jih montiram kar brez elastike.

Lp, Vid
User avatar
Andrej Lazić
Posts: 174
Joined: 14 Sep 2019, 15:29
Location: Ljubljana

Re: Sardela

Post by Andrej Lazić »

mango wrote: 31 Jul 2019, 20:37 Ko sem se lovil orade sem jih velikokrat na srdele . Srdele z ribarnice nalozis v grobo sol da jih zdehidrira in jih rezes na kose. So trdi kompaktni. Drobiz ne pozre.

Lp jan
Lahko prosim natančno opišeš kako predlagaš, da se nasolijo sardele. Vse sorte receptov sem že slišal in prebral. Vsak ribič ima neko svojo varianto. Vnaprej hvala.
ribičPesa
Posts: 231
Joined: 08 Feb 2019, 17:22

Re: Sardela

Post by ribičPesa »

Bom jaz opisal moj način soljenja sardel, in sicer vzamem primerno velikost posode, glede na količino sardel, potem nasujem vanjo plast grobo mlete soli, položim noter plast sardel, nato zopet prekrijem sardele s plastjo soli in ponovim zadevo tolikokrat, kolikor potrebujem. Potem zaprem posodo in pustim nekaj časa, da sardele spustijo odvečno vodo. Vodo nato odlijem in po potrebi dodam še soli. Tako pripravljeno spravim v hladilnik, mislim pa da ni niti potrebe po hladilniku, ker je sol odličen konzervans in zadeva zdrži zelo dolgo. Potem samo jemlješ ven in režeš na željeno velikost.

Lp, Primož
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Sardela

Post by CBB »

Andrej Lazić wrote: 05 Jan 2020, 14:02
mango wrote: 31 Jul 2019, 20:37 Ko sem se lovil orade sem jih velikokrat na srdele . Srdele z ribarnice nalozis v grobo sol da jih zdehidrira in jih rezes na kose. So trdi kompaktni. Drobiz ne pozre.

Lp jan
Lahko prosim natančno opišeš kako predlagaš, da se nasolijo sardele. Vse sorte receptov sem že slišal in prebral. Vsak ribič ima neko svojo varianto. Vnaprej hvala.
Jaz, ko grem lovit v Osor, vedno s seboj nesem par kil nasoljenih sardel. Kljub temu, da preferiram lov na umetno mi včasih še vedno zapaše metat plovček, ali pa a volo...
Kupit moraš čimbolj sveže sardele in jih naštimat v te posodice za živila. Plast grobe soli, plast lepo zloženih sardel... in tako nadaljuješ, dokler škatla ni polna.
Post Reply