Ribolov iz čolnička,kajaka...

Drifting in ribolov iz zasidranega čolna
Sandi
Posts: 72
Joined: 03 Feb 2020, 17:46

Re: Ribolov iz čolnička,kajaka...

Post by Sandi »

Čestitke, lepo izgleda. Privošči nam prosim še nekaj oglednih slik od premca do krme, da se vidijo vsi detajli.
_ID_
Posts: 45
Joined: 10 Oct 2010, 22:19
Location: Beltinci, Ljubljana

Re: Ribolov iz čolnička,kajaka...

Post by _ID_ »

Z veseljem, samo da ujamem čas in lepo vreme.
rj85
Posts: 186
Joined: 25 Jan 2018, 12:26

Re: Ribolov iz čolnička,kajaka...

Post by rj85 »

Nor kajak in nora izkušenja :yeah:
User avatar
vizi
Posts: 659
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Ribolov iz čolnička,kajaka...

Post by vizi »

Super poročilo, čestitke za nakup! :yeah:

Kajak res izgleda kot tank, zelo me zanima, kakšna bo tvoja izkušnja na vodi. No, verjamem, da bo odlična in si naredil super kupčijo!

Čim prej v vodo in dober prijem!
_ID_
Posts: 45
Joined: 10 Oct 2010, 22:19
Location: Beltinci, Ljubljana

Re: Ribolov iz čolnička,kajaka...

Post by _ID_ »

Glede na prošnjo dodajam še nekaj fotk kajaka:

Spredaj je rumen kljun, na katerega je privijačen ročaj, kar omogoča enostavno manevriranje kajaka, ko je le-ta na transportnem vozičku. Pritrjeni sta tudi 2 D rinki, na kateri se lahko kaj naveže ali pritrdi.

Image

Sprednji prtljažni prostor je dokaj velik in lahko služi kot rezervoar za živo vabo (pri tem se odstrani gumijast zamašek za drenažno luknjo in ker je dno nižje od gladine vode, se le-ta napolni z vodo do višine gladine. Če pustimo čep v drenažni luknji pa služi kot suhi prostor za shranjevanje.

Image

Sprednji prtljažni prostor je pokrit s pokrovom, katerega drži na mestu gumijasta vrvica. Obenem ta vrvica služi za pritrjevanje morebitne dodatne prtljage na vrhu pokrova- npr. vodotesna vreča z rezervno obleko. Okrog celega prtljažnega prostora je dvignjen rob (cca 2 cm) kar v veliki meri preprečuje stekanje vode v notranjost.

Image

Pokrov ima na spodnji strani tesnilo, ki pa ne tesni 100%. Špricanje vode prenese, če jo močno zalije, pa zna na vogalih kaj spustiti.

Image

Za varovanje najobčutljivejših stvari sem si omislil vodotesno škatlo, ki je plavajoča in živo oranžne barve. V njo bom shranil telefon, ključe od avtomobila ipd.

Image

Sedež- drugi najpomembnejši člen. Če ni udoben, je lahko kajak še tako okreten in hiter, pa bo izkušnja slaba. Ima nastavljiv naslon (nagib) in cel sedež se lahko premika naprej/nazaj, da je oddaljenost od pedal pogona res optimalna. Sedež je hkrati mehak in čvrst. Nastavlja in prestavlja se ga res hitro in enostavno.

Image

Pedal pogon je v celoti iz aluminija- razen propelerja. Ta je iz umetne mase ojačan s steklenimi vlakni. V kajak se ga pritrdi s tremi zatiči in že je pripravljen za akcijo. Propeler je gnan preko zobnikov, deluje izredno tiho, ker je v celoti zaprt. Za vsak obrat pedala se propeler obrne za 10 krat.
Ta pogon omogoča potovalne hitrosti do 10 km/h (5 vozlov).

Image

Zadaj je velik odprt prtljažni prostor, v katerega se lahko z elastično vrvico pritrdi razna oprema. Jaz sem si omislil live well, ki se montira v ta prostor. Le-ta služi za živo vabo ali pa hranjenje žive ribe. S sprednje strani ima baterijo, ki napaja vodno črpalko, da ima riba stalno svežo vodo in s tem dovolj kisika. Stransko so dodatni nosilci za palice/podmetalko/gaf...

Image

Zadaj je krmilo, ki se preko vrvice in škripcev lahko spušča in dviga. Krmilo upravlja ročka na levi strani sedeža. Če je potreba je krmilo izredno lahko snemljivo (transport/hramba)

Image

Čeprav ima kajak pogon na pedala, je potrebno s sabo vzeti tudi veslo. Služi kot izhod v sili, če pride do okvare pogona, v omejenem prostoru je z veslom lažje manevrirati kot s pedal pogonom (med drugimi plovili, ob pomolih, med drevesi...). Tudi v plitvini je potrebno, ker je pedal pogon nižje od dna in se lahko poškoduje ob morebitnem nasedanju. Veslo je deljivo in se ga lahko hrani v zadnjem prtljažnem prostoru ali pa bočno v namenskem ležišču.

Image

Da je transport kajaka od avtomobila do vode lažji, pride zraven kajaka transportni voziček. Od dobavi ga je potrebno sestaviti in nastaviti širino. Kajak potem enostavno dvignemo na kljunu in ga bočno prestavimo na voziček, ki se sam scentrira na svoje mesto. Voziček je pametno pipeti na kajak z dvema gurtnama, ki prideta zraven.

Image

Kajaku dajeta stabilnost stranska "pontona", ki imata velik izpodriv, špičast agresiven premec pa poskrbi za "rezanje vode" in prodornost. Držanje smeri zagotavljata ostri stopnici na dnu stranskih pontonov in kobilica, ki se steka po celotni dolžini kajaka in na koncu prehaja v krmilo.

Image

Na vsaki strani ima po en nosilec zadaj za ribiško palico, orientiran tako, da je palica obrnjena rahlo navzven in nazaj. Tako je možno panulanje ter spredaj, za odlaganje palice pri menjavi naveze, odpenjanju ribe... Če se zadnja nosilca ne potrebuje se ga zapre s čepom, da se v njem ne nabira voda; sprednja nimata čepov.

Image

Na vsaki strani so na boku aluminijaste utorne letve na katere se lahko namesti dodatno opremo kot so nosilci palic, nosilci fish finderjev/kamer... tukaj so možnosti skoraj neomejene. Dve letvi sta na desni strani- ena ob sedežu in ena bolj spredaj ter ena letev na levi strani. Zraven s kajakom prideta 2 nosilca ribiških palic- nekakšna izvedena railblaze. Nosilci so izredno čvrsti, narejeni iz plastike ojačane s steklenimi vlakni. Lahko se jih nastavlja po mili volji, in res se lahko najde optimalna pozicija glede na trenutno potrebo.

Image


Vsi vijaki na kajaku so iz nerjavečega jekla se privijejo v medeninaste inserte, ki so vdelani v kajak. Tako so vse luknje zatesnjene in zagotovljen res dober spoj, ki prenese 200kg obremenitve. Takih insertov je na kajaku 58. Spredaj je en ročaj, bočno je po en na vsaki strani ob sedežu in dva sta zadaj. Tako je premikanje kajaka enostavno, ker je zmeraj na voljo ročaj na pravem mestu.
Kokpit kajaka sicer deluje nekoliko mehko pod mojimi nogami (dobrih 100kg), med tem ko je premec, kobilica in lupina nasploh izredno trdna. Spogledujem se z idejo, da bi v kokpit namestil debelejši pleksi, na katerega bi nalepil pohodno EVA peno, kot imajo to rešeno nekateri modeli, ki se prodajajo v ZDA. S tem se zaduši hrup, platforma postane proti zdrsna in daje boljši občutek stabilnosti. To pride do izraza predvsem če lovimo stoje, kar ta kajak definitivno omogoča.
Najprej pa seveda moram na vodo!

Zraven kajaka sem si omisllil še novo palčko za light vertikal jigging. Vzel sem Solparo SPXJ-B64ML/LJ in jo uparil z rolo od Abu Garcie. Sicer je to moj prvi baitcast komplet, ampak glede na to, da bo večinoma samo spuščanje in dvigovanje vabe po vertikali, ne pričakujem težav. Tukaj baitcast pride bolj do izraza, ker samo klikneš in že leti vaba nazaj v globino- nič odpiranja bail arma...

Rešilni jopič sem že nabavil- NRS Chinook, ki je namenski za ribolov. Naslednji na vrsti pa je fish finder. To bo še veselica...

Srečno do naslednjič.
Astilec
Posts: 174
Joined: 25 Apr 2017, 20:32

Re: Ribolov iz čolnička,kajaka...

Post by Astilec »

Zelo lepo doterano, vendar je bil ta kajak tudi dve povprečni neto plači vrjetno.
_ID_
Posts: 45
Joined: 10 Oct 2010, 22:19
Location: Beltinci, Ljubljana

Re: Ribolov iz čolnička,kajaka...

Post by _ID_ »

Sam kajak je eno bruto povprečno plačo 😉
špeci
Posts: 478
Joined: 06 Mar 2013, 15:11

Re: Ribolov iz čolnička,kajaka...

Post by špeci »

Lepo napisano in fancy :jadranje:
User avatar
vizi
Posts: 659
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Ribolov iz čolnička,kajaka...

Post by vizi »

Sem pogledal filmčke, navdušujoče!

Kaj pa manjši in cenejši model Tanchero, je tudi opcija na pedala? Kot kaže, ga ni več na zalogi...

Enkrat si bom omislil kaj podobnega. :P
_ID_
Posts: 45
Joined: 10 Oct 2010, 22:19
Location: Beltinci, Ljubljana

Re: Ribolov iz čolnička,kajaka...

Post by _ID_ »

Tanchero žal nima opcije pedal. Glede na obliko bi tudi rekel, da je sicer relativno hiter in dobro drži smer. Nima pa neke hude sekundarne stabilnosti. Primarna stibilnost ti da občutek, da je prilepljen na vodo, ko se malo bolj nagneš čez krov, pa si hitro v vodi. Po moje bi se v njem kot ribič počutil relativno utesnjeno s 76 cm širine.

Jaz bi si s tem kajakom upal iti k večjemu okrog kakšnega rta, ne predaleč od obale in samo z eno palico. Pa sitno je, ker moraš veslati in med tem lahko vlečeš samo kakšno lahko panulo. Aktivno ne moreš loviti s tega kajaka. Super bi bil za kakšni letni dopust, ko se občasno malo poigraš in se ne sekiraš če se okopaš- prav zaprav komaj čakaš, da se malo ohladiš :D
Post Reply