Sidranje kajaka ali supa

Drifting in ribolov iz zasidranega čolna
Post Reply
Sandi
Posts: 72
Joined: 03 Feb 2020, 17:46

Sidranje kajaka ali supa

Post by Sandi »

Image

Za sidranje do 30m globine se dobro obnese tak navijalec. Na spletu ga najdemo pod "dive reel". Za globine do 30 potrebujemo 50 meterskega. Slabih 10m je dobro odrezati, ker vrvice nikoli ne navijemo tako lepo kot ob nakupu. Če se sidramo v globini 30 m in je vrvica pod kotom 45 stopinj, potrebujemo 30x√2=42,4 metra vrvice.

Za sidro je potreben sidro maček 1,5 kg. Lažji ne pride v poštev, ker lahko sidro v valovih privzdiguje. Sidro privežemo na dnu, na zgornjem očesu sidra vrvico privežemo s tanko vezico. Če se sidro zapne, s silo pretrgamo vezico in sidro lažje izvlečemo.

Pri odsidravanju sidro za vrvico vlečem navzgor in hkrati vrvico mečem v morje tako da jo odnaša stran od mene. V morju se naredi dolga zanka, ki jo potem navijemo na navijalec.

Navijalec s plastičnim karabinom privežem na plovilo. Z dvigom navijalca vrvico namestim v utor na sredini repa. Veter postavi plovilo pravokotno na valove in z vetrom v hrbet. Tako je manj zibanja.

Tukaj je posnetek vezanja sidra in demonstracija trganja vezice, če se sidro zatakne: https://www.youtube.com/watch?v=z7_7C1aj92U
Last edited by Sandi on 12 Apr 2020, 17:05, edited 1 time in total.
User avatar
Anze
Posts: 179
Joined: 04 Aug 2010, 18:07
Location: Krško

Re: Sidranje kajaka ali supa

Post by Anze »

po "pravilih" je pametno sidrati z 3x dolzino vrvi kot je globina. To velja za varno sidranje, za ribolov s kajakam sem vedno sidral manj, je pa nad 20m to kar težavno, pomaga kakšen meter verige ali utež ki poleže sidro, drugače skače po dnu. Odsvetujem mačka ker ga boš izgubil ko bo dobro prijel. Sem izgubil že 3 :D pa so bili vsi vezani za glavo in z vezico, da se odpne ko močno potegneš. Predlagam železno cev na katero privariš 4 šipke ki se lahko zvijejo, ceneje in boljše. Inox se ne izplača ker ne bo za dolgo, na kajaku nimaš moči da pravilno izvlečeš zapeto sidro. :jadranje:
Sandi
Posts: 72
Joined: 03 Feb 2020, 17:46

Re: Sidranje kajaka ali supa

Post by Sandi »

Zanimivo. Izgubil nisem še nobenega zaradi zapenjanja. Samo enkrat sem odtrgal vezico in sidro reševal iz nasprotne smeri, kot se je zapel.
Ja, vse nad 20m se kar vleče predno pospraviš. Mačka se bom držal, ker mi je pomembno, da se zloži na najmanjši gabarit. Lepo paše v odrezano plastenko v gajbici.
User avatar
Anze
Posts: 179
Joined: 04 Aug 2010, 18:07
Location: Krško

Re: Sidranje kajaka ali supa

Post by Anze »

jaz sem vse izgubil na 40m+, pac na mulju soustis sidro, pustis da te vlece dokler ne pride do skale :D in tam potem tudi ostane :D ja, odvisno od terena seveda. jaz nisem imel srece. no rib je pa bilo :yeah:
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Sidranje kajaka ali supa

Post by CBB »

Če je sidro prav zvezano na špago moraš imet res smolo, da ostane na dnu.
User avatar
Anze
Posts: 179
Joined: 04 Aug 2010, 18:07
Location: Krško

Re: Sidranje kajaka ali supa

Post by Anze »

problem je ker se iz kajaka tezko sede upreš kot bi se moral
Post Reply