Eging A to Z by Jolly

Oprema, vabe, tehnika lova
B0ris
Posts: 54
Joined: 01 Nov 2015, 10:54
Location: Dolenjska

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by B0ris »

potepuh wrote:za združitev pletenice in fluorocarbona-FC knot


ter katerega za vezanje sponke-palomar
Hvala. Palomar mi je znan in je enostaven. Tale FG knot mi pa (za enkrat) še ne uspe tako lepo. Gledam pa navodila na http://www.saltstrong.com/articles/fg-knot/ :) Ta vikend grem preizkusit novo opremo za Eging. Upam, da bo kaj uspeha :unsure:
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by kr'en »

albacore wrote::fish: Palica se prosto '' guga - niha '' na prstu v fazi tonenja pušče po jiganju. Če je vse v ravnotežju in so pogoji idealni ti teža pušče malo vleče vrh navzgor, ko pa pušča pade na dno ti tudi vrh omahne navzdol.

Image

Image

Zadje čase na mojem koncu je situacija sledeča. V slučaju prijema ti:

- potegne vrh navzgor ( ko so lačni ali največkrat pomlad - jesen, ko so močnejši ) ........ 35 %
- naenkrat omahne vrh navzdol ( ko pojigaš in čakaš, da tone vendar veš, da še ni na dnu ) ........ 10%
- čutiš rahel vzdig vrha ali enostavno stoji vse na mestu z uporom ( včasih je pred tem udarec z lovkami na puščo, ki se prenese kakor, če rahlo udariš-frcneš po palici ) .... 50 %
- vrvica naenkrat začne hitro odmotavanje s špule ( med fazo tonenja po metu ) .......... 2-5%

Ko lignja ali sipo zaznaš udariš obvezno kontro ( sklopka role mora na začetku samo malo podrsat pri jiganju ), da se pušča obrne in zapiči iglice v glavo lignja ( ligenj ponavadi prime od spodaj in se pri kontri vrh pušče obrne navzgor, zadnji del pušče z iglami se pa zapiči v glavo ali kratke lovke lignja, odvisno od tvojega reakcijskega časa kontre, ki je razičen od opreme do opreme ). V kolikor ga ujameš na dolge lovke si bil prehiter in drugič malo bolj počakaj pred kontro, če pa jim trgaš krake imaš preveč zategnjeno sklopko role. Zgodi se največkrat po parjenju, da se lovke trgajo, ker imajo takrat bolj mehko meso.

Ko pa je tu še tok, veter, valovi .... je pa potrebno dosti vaje in dobra oprema. Žal nekateri nikoli ne bodo dosegli ta občutek kdaj ligenj prime, ko samo objame puščo z lovkami in stoji na miru. Je pač tako kot pri nekaterih športih še najbolj se mi zdi primerljivo z surfanjem, jadranjem, ko nekateri zaznajo vsak premik vetra za nekaj stopinj in smer plova.

Potem je tu še tehnika jiganja, raziskovanje s puščo stolpcev morja, kam se postavit za lov ......

ps.
Nasvet, če si v dvomih vedno kotriraj z malo odpuščeno sklopko na roli - da malo podrsa (v slučaju, da zapneš skalo ti sklopka z zdrsom prepreči zlom palice )
Image
User avatar
Sanpei
Posts: 91
Joined: 06 Aug 2015, 09:48

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by Sanpei »

:yeah: vsaka čast in hvala za top razlago. Prav pri detekciji sem bil najbolj nesiguren.
Festina lente
JaTo
Posts: 257
Joined: 04 Oct 2012, 10:34
Location: Postojna

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by JaTo »

danes sem naletel na to sliko:

Image
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by zmešan »

In
Don't drink water,because fish fuck in it.
JaTo
Posts: 257
Joined: 04 Oct 2012, 10:34
Location: Postojna

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by JaTo »

se mi zdi zanimiva. Vsaj zame vem, da ne vem točno kdaj kako barvo izbrat. Pa mi bo to kar pomagalo. Če bo še komu - super.
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by zmešan »

Ja tole je bolj tki-tko.Mogoče deluje pri japonskih lignjih.Pri jadranskemu mogoče v 50%
Don't drink water,because fish fuck in it.
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by zmešan »

Pa še to,ko smo ravno pri yamashitah.Japonci si lahko tiste pušče z ropotuljico in ostale novitete utakneji v r.t.Klasična egi q live basic mi daje rezultate.Na druge nisem še ujel nič.
Naj pridejo lovit naše lignje pa,da jih vidim.
Takkkkkkoooooo dolge nosove bi imel,ko bi popušil.
Don't drink water,because fish fuck in it.
spidx
Posts: 233
Joined: 27 Jan 2014, 10:13
Location: Ljubljana

Re: Eging A to Z by Jolly

Post by spidx »

Glede na to, da se priblizuje sezona lignjev, si pripravljam opremo, gledam posnetke in prebiram forum...
Nikjer nisem zasledil nic o balansiranju palice in role za ribolov lignjev...

Na grobo poznam tehniko jiganja in nacin drzanja palice, kot je opisana nekaj objav visje, nevem pa, kako naj bi bila oprema balansirana. Torej, kako nizko/visoko naj palica visi na prstih.

Imam egi palico blackHole 2,43m, na voljo pa 3 role razlicnih tez(220g, 250g, 285g), ki vsaka drugace vpliva na to, kako visoko oz. nizko palica obvisi na prstih.

Se je kdo poglabljal v to, ali je to prevec kompliciranja in zadeva ni tako pomembna?😁🙄
Post Reply