Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...)

Veliki morski črv, Bibi, srdela, ligenj,...
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...)

Post by tinker »

Za lov orad in ostali šparidov uporabljam naslednje vabe:

1. polžek latvica; odlična vaba, žilava, trpežna in povsod jih je zadost, največjo/najtežjo orado sem ujel prav na tri latvice nanizane na owner št.1.

2. polž volek; odlična vaba, precej žilav, drobiž ga ne rakosa, z masko se jih lahko nabere celo vedro in če se menja voda zdržijo cel teden. So tudi dobri za jest (kuhani v sopari).

3. srdela; univerzalna vaba, vse glavne ribe primejo na celo/koščke srdele, poceni se jo dobi na ribarnici, je pa precej mehka in jo drobiž hitro razkosa, zato se s to vabo lovi pozimi, ko ni drobiža, ali pa se jo povije s filoelestiko. Na celo srdelo se dobi tudi npr. brancine, palamide...

4. lignja; isto kot srdela.

5. rakovica suša; odlična zadevica, malo se je za pomatrat, da se jih nekaj ulovi, potem se jo enostavno prepiči čez repni oklep in v vodo, ker je oklepljena ji drobiž ne mora nič, rade pa jo vzamejo orade, fratri, šargi in to lepe porcijske ribe ob 30 dkg navzgor.

6. repki škampov, gamberov in kozic; odlična vaba, ki jo vzamejo vsi šparidi, slaba lastnost je mehkost vabe, obvezna uporaba filoelastike za učvrstitev.

7. dagnja; še ena klasika, očiščena in povezana s filoelastiko je odlična vaba za arbuna, fratra..., cela s lupino (trnek se vstavi med lupini in poveže s filoelastiko) se uporablja za velike orade...

8. sir; baje je super zadeva, nisem še probal, bom pa letos na oradah.

9. sendvič vaba; to uporabljam najpogosteje, več različnih vab na istem trnku, npr. latvica-del voleka-latvica, lignja-dagnja-lignja, volek-lignja....

10. Še zadnja modrost, ki presenetljivo velja, večja vaba - večja riba, celega voleka (3x3cm) vzame že orada od 20dkg naprej...
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...)

Post by kr'en »

Čuj, si poizkušal gdaj salpe ujeti tam v barbarigi, ker so res gromozanske, edino smotano je, da ne primejo na nobeno od naštetih vab.
Po mojem da je najboljše zdravilo zanje kar puška podvodna. :mrgreen:
Image
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...)

Post by tinker »

Salp ne lovim. V Barb so res velike, cele kilašice.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...)

Post by kr'en »

Zakaj pa ne? Ko so sveže so izvrstne, čeprav čez orado ga ni :D 8-) Ko pa so malo stare pa niso več za nikamor.
Image
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...)

Post by tinker »

Tele algojede salpe, vem, da so okusne, vendar orade so le orade.
Pa tudi ribolov ciljno na orade (in druge kolateralno ujete šparide) mi je trenutno no.1.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...)

Post by kr'en »

Tudi meni tudi meni :) Čeprav se tudi drugih šparidov prav nič ne branim.

Od kar sem probal vzporedno divjo orado in divjega brancina, brancinov tut videt nočem več :lol: Se ne da povedat koliko je bila orada boljša :aaa:
Image
Čika Boro
Posts: 63
Joined: 31 Jul 2008, 17:29

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...)

Post by Čika Boro »

Pozdravljeni morski ribiči, sem kar malpresenečen ko vidimda se najdejo pristaši tudi v Sloveniji. Pohvale za forum, in celotn spl. stran, mal dopolnil pa bo perfect.

Za predstavitev pošiljam članka morskega ribolova iz Rovinja nedaleč stran od barbarige.

http://www.som.si/zanimivosti.module.php?id=354

http://www.som.si/zanimivosti.module.php?id=359

Lep pozdrav


Čika Boro
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...)

Post by kr'en »

Lepo pozdravljen na forumu.

Ja ni nas tako malo, kot bi si lahko človek na prvi pogled mislil.

Najbolje bi bilo, če ustvariš v oddelku Istra temo z naslovom Rovinj in tam prilimaš članka (ali pa če ju prilimam jaz)
Mogoče kdaj ustvarim na portalu kategorijo z članki o ribolovnih krajih, ampak zaenkrat nekako nimam tega namena. Imam občutek da je bolje če so na forumu.
Image
Čika Boro
Posts: 63
Joined: 31 Jul 2008, 17:29

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...)

Post by Čika Boro »

Pardon Žan,

sporočilo lahko komot objaviš na željeni temi (Istra).

Lp Čika Boro
Čika Boro
Posts: 63
Joined: 31 Jul 2008, 17:29

Re: Orade in ostali plementiti šparidi (šarg, pic, frater...)

Post by Čika Boro »

Če pa smo ravno na temi vab bi me zanimal če ima kdo kako informacijo kje bi nabavil lahko Morskega črva ali Bibije v okolici Zadra še raje v oklici Biograda. Bil bi zelo hvaležen.
Post Reply