Žive vabe

Veliki morski črv, Bibi, srdela, ligenj,...
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Žive vabe

Post by RibAr »

Odpiram novo temo z namenom deliti izkušnje pri lovu z živimi vabami.

Postavljam prvo vprašanje: ima kdo kaj izkušenj z lovom brancina na živega gavuna, malega ciplja ali bukvo? Kako velik trnek uporabiti in kako najbolje "zakačiti" ribo? Kako ujeti gavuna?
User avatar
tinker
Posts: 4067
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Žive vabe

Post by tinker »

Sam še nisem lovil z živimi vabami..., če odštejem žive rakovice pripravljene za orade..., sem pa pod Ždrelskim mostom opazoval kako so lovili brancine na žive gavune...

Za brancinolov:

1. Kako ujeti gavuna: ali z 1m veliko kvadratno mrežo na palici,ki jo potopiš na dno.., nasuješ krušnih drobtin, počakaš na gavune in hitro dvigneš...ali pa tako kot v Ždrelcu: z podmetalko čakaš, da močan tok mimo prinese kakašnega gavuna in ga zajameš...

2. Ješkanje gavunov: Riba mora ostati živa, zato se uporabi manjši in tanjši trnek, zapiči se jo čez gobček od spodaj navzgor (skozi spodnjo vilico in nad zgornjo ustnico ven)...rahlo vrže v tok in to je to.

3. Oprema: daljša fina palica, rola odprta čisto, najlon max 0.25mm, predvez še tanjši, brez kakršnekoli obtežitve...

Tako sem videl.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Žive vabe

Post by RibAr »

Hvala, bom poizkusil samo iz čolna, kar bi moralo bit še nekoliko lažje... nameravam preizkusiti tudi panulanje z živo vabo.

Na hrvaškem forumu sem zasledil, da za lov iz obale na živega gavuna uporablajjo trneke velikosti 2/0. Zdijo se mi malo veliki, ampak ti ljudje redno lovijo lepe brancine...
User avatar
tinker
Posts: 4067
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Žive vabe

Post by tinker »

Na 2/0 ješkaš celo srdelo, ki je dolga 12 cm...gavun pa je dolg 7-8 cm in "steklen"...ne vem, če bo to držalo. Živ sigurno ni namontiran na 2/0 :NO:
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Žive vabe

Post by RibAr »

Sej vem, ampak tudi panulajo na brancina z iglo in trneki 5/0... in ulovi so praviloma težji od 2kg. Kdo bi vedel?

in še link: http://forum.ribolovnamoru.com/viewtopic.php?f=28&t=678
User avatar
tinker
Posts: 4067
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Žive vabe

Post by tinker »

Iglo se ješka drugače od gavuna!

Pri igli z velikimi trnki nežno prebodeš samo podkožje....telo samo pa ne prebadaš.
Image
Image

Gavuna pa čez telo prebadaš.
(sicer silikonski, ampak montaža je pa skoraj enaka)
Image
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Žive vabe

Post by RibAr »

zadeva z iglo mi je znana... bolj me zanima kako gavuna nataknejo na 2/0 in očitno to nekateri počnejo. Prebral sem tudi, da ga nataknejo skozi očesno vdolbino ob očesu, tako da očesa ne poškodujejo ali celo "podkožno" pod hrbtno plavutjo, če tok ni premočan.

Bo treba očitno probat, da se prepričam iz lastnih izkušenj, kar je itak najboljša šola.
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: Žive vabe

Post by proton »

ja, če hočeš, da ti gavun, gira... ostane živam potem moraš prebosti tako kot je rekel Tinker, čez usta.

Drugače pa od živih vab uporabljam - kozice, gire, črva, kakšno dagnjo.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Žive vabe

Post by RibAr »

Kot rečeno bom poskusil, če mi bo le uspelo dobiti dovolj velike gavune... Verjetno vsaj za začetek ne bom uporabil trneka 2/0, ampak 1 ali 2.

Upam pa, da mi bo uspelo ujeti vsaj kakšno iglico, pol pa na panulo z njo.
Če ne bo igel, potem bom poskusil z bukvami, ki jih je praktično povsod dovolj.

Ali je kdo že lovil igle na prejico? Kako stvar zvezati? Ali jo je potrebno kaj obtežiti?
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3428
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Žive vabe

Post by kr'en »

Vzami vrtiljko s karabinom jo zaveži na laks in gor daj prejico.

Potem pa samo spustiš za sabo ko se voziš.

Igli se bodo zobje zapletli v prejo, ko bo poizkušala zadevo zgrabiti.
Image
Post Reply