Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Recenzije rol, Trgovine, Ribe Ostala oprema
User avatar
Filip
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2019, 14:36

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by Filip »

Super navodila, očitno sem nekaj stvari delal narobe. Ali kdo ve zakaj ni priporočljivo dati role na sonce po spiranju?
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by kr'en »

Vsako stvar naj bi načeloma hranil na hladnem in temnem prostoru, če želiš da traja. Sploh če imaš špago ali laks gor ju znajo UV žarki s časom poškodovat. kombinaciji z vodo, ki ostane po pranju pa se ta proces še pospeši.
Image
User avatar
Andrej Lazić
Posts: 174
Joined: 14 Sep 2019, 15:29
Location: Ljubljana

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by Andrej Lazić »

Če stvari lepo in redno vzdružeješ, lahko trajajo zelo, zelo dolgo. Jaz imam kar nekaj palic in kolesc starih 15 let in več in so kot nove. Ne bom rekel, da lovim zelo, zelo veliko (cca. 60dni/leto) in ne bom rekel, da imam poceni opremo.
V bistvu sem v zadnjih 20 letih ostal brez samo enega kolesca. Šlo je za neko poceni "entry level" Daiwo in temu primerna je bila tudi kvaliteta. Kljub vzdrževanju je romala v smeti po kakšnih 10 letih in takrat nisem bil ne presenečen, ne razočaran.
Kar pa zadeva samo vzdrževanje, pa je dejansko vse napisano v prejšnjih postih.
Jaz palico, kolesce in vabe stuširam po vsakem ribolovu, ko pa se vrnem z dopusta ali ko vem, da še nekaj časa ne bom šel lovit, pa vse skupaj sperem s toplo vodo in detergentom, nato pa vse posušim in podmažem na način kot je opisal Kr'en.
špeci
Posts: 476
Joined: 06 Mar 2013, 15:11

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by špeci »

To kar je Kren dal gor kako se rola splahne in namaže velja sam pri šimanu.Mag seal ležajev se NE splahuje in NE maže.Lahko splahneš špulo.Rola se obriše z mokro cunjo in nato s suho.Prej sem tudi sam naoljil vse role tudi daiwo, nakar mi je serviser rekel naj to ne delam pri daiwi.lp
Sandi
Posts: 72
Joined: 03 Feb 2020, 17:46

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by Sandi »

Med vzdrževanjem rol sem videl, da sem do sedaj spregledoval kolešček na preklopnem vodilu. Tam se nabira največ soli in verjetno se najprej neha vrteti. Zanima me, ali je pri vaših rolah ta kolešček kovinski ali ne?
User avatar
Andrej Lazić
Posts: 174
Joined: 14 Sep 2019, 15:29
Location: Ljubljana

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by Andrej Lazić »

30-40 let nazaj so imele role le preklopnik, ki je bil ukrivljen, današnje pa imajo ta kolešček, ki je pri vseh verjetno kovinski. 🤔
Enostavno si ne predstavljam kakšen material bi še lahko še uporabil.
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by CBB »

Andrej Lazić wrote: 31 Dec 2020, 20:18 30-40 let nazaj so imele role le preklopnik, ki je bil ukrivljen, današnje pa imajo ta kolešček, ki je pri vseh verjetno kovinski. 🤔
Enostavno si ne predstavljam kakšen material bi še lahko še uporabil.
Kolešček je že kovinski. Problem je ponavadi v tem, kaj skrbi za to, da se kolešček vrti. To je v primer slabših rol puša, pri boljših pa ležaj. V obeh primerih pa je to vodi najbolj izpostavljen del.
User avatar
Andrej Lazić
Posts: 174
Joined: 14 Sep 2019, 15:29
Location: Ljubljana

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by Andrej Lazić »

Res je CBB. Vsake toliko, je priporočljivo preklopnik raztaviti in ga malo podmazati z oljem.
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1291
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by albacore »

:bwahaha: Za SHIMANO fans ...

Image
.......... LP
Image
Post Reply